Американські вчені з Університету штату Техас в Остіні виявили величезний резервуар води, що розташований на глибині приблизно 3,2 км уздовж узбережжя Нової Зеландії. Підземне “море” знаходиться в відкладах та скелях забутого вулканічного плато.
Місце, де була знайдена вода, розташоване на території великої вулканічної формації, яка утворилася близько 125 мільйонів років тому під час викиду лавового шлейфу, що мав розмір з США, на поверхню Землі. Ця подія стала однією з найбільших вивержень вулканів і тривала мільйони років.
Вчені побудували тривимірну карту стародавнього вулканічного плато за допомогою сейсмічного сканування. Вони виявили товсті шари відкладень, які оточували підземні вулкани. Після дослідження зразків ядра геологи зробили висновок, що вода становить половину об’єму порід.
Дослідники припускають, що через те, що земна кора спочатку стала пористою в області вивержень і почала зберігати воду, подібно до водоносного горизонту, а потім перетворилася на глину, утримуючи в собі ще більше рідини.
Фахівці вважають, що підземні водні поклади дозволяють відсікти тектонічні напруги в новозеландському розломі шляхом так званих повільних землетрусів, коли ділянки земної кори рухаються повільно і поступово вивільняють сейсмічну енергію.