Site icon Hetman News

Білоруська влада десять років бореться з “дармаїдами”: підключилася міліція

люди на протесті

Білоруські силовики активно «взаємодіють» з комісіями «з питань сприяння зайнятості населення» та проводять рейди за адресами «дармоїдів», зокрема й тих, хто проживає за кордоном. 4 березня 2025 року уряд ухвалив чергову постанову, яка вносить зміни до законодавства у цій сфері. Відтепер комісії з питань зайнятості можуть «взаємодіяти» з органами внутрішніх справ для проведення «профілактичної роботи» з тими, хто ухиляється від явки до комісії та веде «асоціальний спосіб життя», пише dw.com.

Міністр проти «дармоїдів»

17 лютого 2025 року міністр внутрішніх справ РБ Іван Кубраков оголосив, що в усіх районах Мінська проходитимуть рейди з виявлення «працездатних осіб, не зайнятих в економіці». За словами Кубракова, «працювати мають усі, хто користується соціальними благами, які надає держава». Брестська міліція також звітувала, що сприяє «явці громадян» у комісії з питань зайнятості.

У повідомленні йдеться, що за «неявку на профілактичний захід» особи, які перебувають на обліку в ОВС, можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності за «непокору» (ст. 24.3 КпАП РБ).

Юристи сервісу безоплатної та анонімної правової допомоги legalhub.help зазначають, що ініціатива Кубракова щодо «активної участі ОВС у виявленні дармоїдів» не ґрунтується на якихось нових повноваженнях правоохоронців. «Жодних змін у цій частині до законодавства не вносилось. Швидше, це реалізація вже наявних повноважень ОВС», — коментують співрозмовники.

Міліція цікавиться працевлаштуванням білорусів, які виїхали за кордон

До legalhub.help зверталися білоруси, зокрема ті, що живуть за кордоном, у яких міліція цікавилася працевлаштуванням.

«Я не живу в Білорусі з 2022 року. Два тижні тому на білоруський номер зателефонували з міліції, питали, чому не працюю, коли й де востаннє працювала, — поділилася клієнтка сервісу. — Хотіли приїхати й особисто вручити папір про те, що провели бесіду. Я відповідала ухильно, сказала, що не буду вдома, відмовилася щось підписувати й підтверджувати факт розмови».

«Я працюю на території Киргизстану. Нещодавно приходив дільничний за місцем реєстрації в Мінську й повідомив, що я в базі “дармоїдів”», — розповів інший білорус.

Ще один звернувся до legalhub.help, повідомивши, що дільничний вимагав «дані родичів, які перебувають за кордоном, для звірки незайнятих в економіці».

Додаткова загроза для сімей із дітьми

«На мене тиснуть зі школи, де навчається моя старша донька, через те, що я офіційно не працюю. Погрожують СОП (постановкою дітей на облік як таких, що перебувають у соціально небезпечному становищі). У мене є молодша дитина, якій ще немає п’яти років», — йдеться в ще одному зверненні до юристів.

«Дуже небезпечною є зацікавленість міліції у неофіційно працевлаштованих батьках неповнолітніх дітей. Потенційно безробіття можуть трактувати як неблагополучне середовище для дитини, що є підставою для проведення соціального розслідування», — зазначають у legalhub.help.

Юристи вважають, що активна участь міліції в боротьбі з незайнятістю «може становити додаткову загрозу для сімей із дітьми».

Влада Білорусі вже 10 років бореться з «дармоїдами»

Білоруські власті борються з «дармоїдами» вже десять років. 2 квітня 2015 року в РБ було ухвалено так званий декрет №3 про «дармоїдів» («Про запобігання соціальному утриманству». — Ред.).

Відповідно до документа, ті, хто протягом календарного року працював менш ніж 183 дні, мали сплатити збір у розмірі 20 базових величин (на той час — приблизно $200. — Ред.). Від сплати звільнялися студенти денної форми, строковики, матері дітей до 7 років, особи, що проживають за кордоном, та деякі інші категорії громадян.

Після протестів 2017 року, які отримали назву «марші дармоїдів», дію декрету призупинили, а податок замінили нормами, що діють зараз: особи, незайняті в економіці тривалий час, мають сплачувати підвищену вартість деяких послуг ЖКГ. Також вони не можуть розраховувати на пільговий кредит чи субсидію на житло.

Було також ухвалено зміни до законодавства, за якими дитину можуть визнати такою, що перебуває в СОП, якщо обидва батьки або єдиний з батьків більше трьох місяців не працює чи не має іншого законного доходу.

Незайнятими в економіці вважаються не лише безробітні білоруси, а й ті, хто провів за кордоном понад 30 днів, навіть якщо це було з метою роботи чи навчання. Виняток — особи, які працюють у країнах ЄАЕС (Росія, Казахстан, Вірменія, Киргизстан), а також ті, хто виїхав на лікування чи у відрядження.

Списки осіб, яких у Білорусі вважають «дармоїдами», постійно розширюються.

Exit mobile version