За даними держреєстрів, на початку 2025 року близько 60 000 ФОПів припинили свою діяльність – що є антирекордом за весь період повномасштабної війни, хоча негативна тенденція спостерігається протягом усього минулого року.
За 2024 рік середньомісячне зростання числа ФОПів становило близько 4300, і одна з причин цього – підприємці реєстрували додаткових ФОПів для партнерів або працівників після відновлення штрафів за неналежне використання РРО у жовтні 2023 року. Голова податкового комітету Верховної Ради, Данило Гетманцев, пояснив, що бізнеси в торгівлі часто збільшували доходні ліміти замість переходу на загальну систему оподаткування. За даними нардепа, станом на лютий 2025 року в Україні налічується 2,14 млн ФОПів.
За даними реєстрів, доступних на платформі Opendatabot, приріст нових ФОПів у 2024 році був на 15% нижчим, ніж у 2023 році, а кількість закриттів у січні 2025-го перевищила 60 000 – це утричі більше за середньомісячний показник 2024 року, коли щомісячно закривалося в середньому 20 132 ФОПи. Провідний аналітик YouControl, Роман Корнилюк, пояснив, що однією з причин цього рекордного числа стало тимчасове припинення роботи Єдиного державного реєстру з 19 грудня 2024 року до 8 січня 2025 року внаслідок кібератаки. «Частина ФОПів, що закрилися в січні, насправді планували це зробити ще в грудні», — зауважив він.
Ще одним чинником стало ухвалення Верховною Радою восени 2024 року закону про підвищення податків, в якому передбачено введення військового збору для ФОПів, перехід підприємств від квартальної до щомісячної звітності та обов’язкові щомісячні авансові платежі для торговців пальним. За результатами опитування Opendatabot у грудні 2024 року через підвищення податків закрилися 62% з понад 8600 ФОПів, які планували припинити діяльність.
Ще одна зміна відбулася з 1 січня 2025 року: ФОПам було скасовано право не сплачувати ЄСВ за себе відповідно до Закону про державний бюджет України на 2025 рік. «Це означає, що всі ФОПи на спрощеній системі тепер зобов’язані сплачувати ЄСВ», — повідомила власниця юридичної компанії «Захист власності» Анна Мацюк. За її словами, винятки стосуються ФОПів, які мають основне місце роботи або укладений гіг-контракт із резидентом Дія.City (за умови, що ЄСВ сплачує роботодавець), осіб з інвалідністю, пенсіонерів, а також самозайнятих осіб та ФОПів на загальній системі оподаткування, які не отримують доходу.
Запровадження фіксованого військового збору змусило деяких ФОПів припинити свою діяльність, особливо тих, хто не працював або у власників яких відбувся виїзд за кордон, як зазначає Гетманцев. Подібний ефект спостерігався й через повернення обов’язкової сплати ЄСВ, що найбільше вплинуло на так званих «заморожених» ФОПів – як тих, що припинили діяльність, так і тих, хто досягнув лімітів доходу або зареєстрований «про запас». Податкові нововведення могли також негативно вплинути на діючих ФОПів з нерегулярними або низькими доходами, додає Роман Корнилюк із YouControl.
Щодо перспектив на 2025 рік, Данило Гетманцев запевняє, що катастрофічного збільшення кількості закриттів не буде: «У лютому 2025 року ми бачимо закриття лише 8000 ФОПів – що менше за середній показник 2024 року». При цьому кількість нових ФОПів залишається високою, що свідчить про стабільну бізнес-активність, зазначає Роман Корнилюк.