Site icon Hetman News

Financial Times: Імпорт російського зрідженого газу до ЄС цього року досяг рекордного рівня

танкер у морі

Після початку повномасштабної війни в Україні ЄС поставив завдання припинити імпорт будь-якого російського викопного палива до 2027 року, однак постачання скрапленого газу до європейських портів продовжує зростати. Євросоюз отримав 16,5 млн тонн скрапленого природного газу станом на середину грудня, попри зусилля зі скорочення постачань з Росії, передає unian.net.

Як пише The Financial Times, за даними постачальника інформації про сировинні товари Kpler, цей показник перевищує минулорічний рівень у 15,18 млн тонн. Обсяг імпорту також перевершив останній рекорд у 15,21 млн тонн, встановлений у 2022 році.

“Те, що ми спостерігаємо цього року, викликає подив. Замість поступового скорочення імпорту російського СПГ, ми його збільшуємо”, — зазначила аналітик Інституту економіки енергетики та фінансового аналізу Ана Марія Яллер-Макаревич.

Зростання імпорту

На відміну від імпорту газу через трубопроводи, який скоротився до мінімуму, та російської нафти й вугілля, які заборонені в ЄС, імпорт російського СПГ досі дозволений і продовжує зростати. Це свідчить про те, що “панічна” Європа все ще намагається відмовитися від дешевших постачань, зазначають експерти.

Аналітики відзначають зростання закупівель російського СПГ на спотовому ринку цього року — 33% імпорту СПГ з Росії в ЄС було здійснено за спотовими контрактами, порівняно з 23% минулого року, повідомляє енергетична консалтингова компанія Rystad Energy.

Спотові угоди та ціни

Такі компанії, як Shell та Equinor, заявили, що не купуватимуть російський СПГ на спотовому ринку. Інші трейдери зазначають, що після початку війни у контракти на постачання часто включаються пункти, які гарантують, що СПГ “не російського походження”.

Однак кількість спотових угод зросла, оскільки трейдери можуть отримати дешевші вантажі з Росії, заявив газовий аналітик Rystad Крістоф Халсер. Він додав, що СПГ, який постачається з російського термінала “Ямал” до Європи, має “значно нижчу” ціну, ніж газ із США.

На частку російського СПГ припало 20% від загального обсягу імпорту цього палива до ЄС цього року, порівняно з 15% минулого року, згідно з даними відстеження суден.

Франція та Бельгія серед найбільших імпортерів

Не весь російський СПГ, імпортований до Європи, споживається в регіоні — частина його переправляється до інших частин світу. Обсяги постачань до Франції цього року різко зросли, майже подвоївшись порівняно з 2023 роком. За даними Kpler, понад половину постачань припало на імпортний термінал у Дюнкерку.

Французькі енергетичні компанії EDF та Total Energies, а також німецька державна енергетична компанія Sefe мають угоди на використання цього термінала.

Бельгія стала другим за величиною імпортером російського СПГ, оскільки її порт Зебрюгге є одним із небагатьох європейських пунктів перевалки СПГ із танкерів криголамного класу, що використовуються в умовах Крайньої Півночі, на звичайні вантажні судна.

Заборона з 2025 року

Уряди країн ЄС домовилися заборонити перевалку російського СПГ із “Ямала” до країн, які не входять до ЄС. Ця заборона набуде чинності у березні 2025 року.

Exit mobile version