Іспанія оголосила про плани запровадити податок до 100% на нерухомість, придбану нерезидентами з країн за межами ЄС, з метою подолання житлової кризи в країні. Цей захід став однією з десятка ініціатив, оголошених у понеділок прем’єр-міністром країни Педро Санчесом, оскільки уряд намагається зменшити обурення через ціни на житло, які стали недосяжними для багатьох іспанців, передає eurointegration.com.ua.
Санчес наголосив на глобальному характері проблеми, посилаючись на дані про зростання цін на житло, які за останнє десятиліття підвищилися на 48% по всій Європі, значно випереджаючи зростання доходів домогосподарств.
“Перед Заходом стоїть вирішальний виклик: не перетворитися на суспільство, розділене на два класи – багатих орендодавців і бідних орендарів”, – заявив він на економічному форумі в Мадриді.
Запропоновані заходи включають розширення пропозиції соціального житла, стимулювання тих, хто ремонтує та здає в оренду порожнє житло за доступними цінами, а також боротьбу з сезонною орендою.
За словами Санчеса, в Іспанії лише 2,5% житла відведено під соціальне житло, і цей показник значно відстає від таких країн, як Франція та Нідерланди.
Однак найбільшу увагу у світі привернули саме плани уряду боротися з іноземними покупцями, які не є членами ЄС.
Іспанія давно є популярним напрямком для покупців будинків для відпочинку з-за меж ЄС: жителі Великої Британії, США та Марокко з’їжджаються сюди, щоб придбати нерухомість у таких місцях, як Ібіца, Марбелья та Барселона.
Санчес назвав податок до 100% “безпрецедентним” в історії Іспанії.
“Для прикладу, лише у 2023 році жителі країн, які не входять до Європейського Союзу, придбали близько 27 000 будинків та квартир в Іспанії”, – зазначив він.
Прем’єр не надав детальної інформації про те, як саме працюватиме цей план і коли його буде доопрацьовано та передано до парламенту для затвердження.
З огляду на тривалі труднощі уряду у прийнятті законодавства, один з аналітиків припустив для Financial Times, що метою уряду є відлякування іноземних інвесторів у нерухомість, створивши “невизначеність і галас” навколо пропозиції, яка має мало шансів стати законом.