Від початку 2024 року в Україні зареєстровано 51 000 кримінальних проваджень за фактом дезертирства та самовільного залишення військової частини (СЗЧ), що вдвічі більше, ніж у 2023 році. Порівняно з попереднім роком, кількість випадків дезертирства різко зросла. Видання The Times зазначає, що багато українців, які вступили до лав Збройних сил на початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році, зараз відчувають виснаження, що підштовхує їх до втечі.
За даними Офісу генерального прокурора України, з січня по вересень 2024 року було відкрито 51 000 справ за дезертирство і СЗЧ, що вже вдвічі перевищує кількість справ за 2023 рік (24 000) і значно більше, ніж у 2022-му, коли таких справ було 9 000.
Особливо помітним став публічний випадок самовільного залишення частини військовослужбовцем Сергієм Гнезділовим із 56 окремої мотопіхотної Маріупольської бригади після майже п’яти років служби. Це викликало гострі дискусії в українському суспільстві. За його словами, він неодноразово бачив, як його товариші по бригаді дезертирували, часто під час відпустки через хворобу.
Як нагадує видання, у серпні в Україні скасували кримінальну відповідальність за перші випадки втечі військових, щоб мотивувати їх повернутися на службу. Проте на Сергія Гнезділова все одно відкрили справу, і йому загрожує до 12 років ув’язнення. Він зазначив, що адвокати попередили його заздалегідь, що на ньому хочуть “показово” продемонструвати відповідальність.
Щодо демобілізації, Міністерство оборони України заявило, що закон про мобілізацію, прийнятий у квітні, збільшив кількість новобранців, але питання демобілізації не вирішив. Пункт про обмеження терміну служби до трьох років був вилучений після втручання головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського.
Міноборони пояснило, що демобілізація могла б послабити боєздатність підрозділів, порушити наступальні й оборонні операції та ротацію військових. Проте міністерство запевнило, що працює над поліпшенням ротації солдатів як на фронті, так і поза його межами.
Варто згадати, що секретар комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки Роман Костенко раніше заявив, що в Україні поки немає чітких термінів служби через проблеми з мобілізацією. Він зазначив, що новий законопроєкт про демобілізацію навряд чи вирішить цю ситуацію, оскільки є труднощі з мобілізацією та мотивацією людей.