З наближенням зими відбір газу з європейських сховищ збільшився. Зростанню цін на газ також сприяє зниження вітрової генерації та прогнози зниження температури в Європі найближчими тижнями. Вартість вересневого ф’ючерсу на хабі TTF у Нідерландах зросла на 5,12%, до 45,9 євро за 1 МВт·год, або 508,26 долара за 1 тис. куб. м за поточним курсом на ринку Форекс. Про це свідчать дані біржі ICE Futures. Востаннє вище рівня 500 доларів газ торгувався майже рік тому — 28 листопада 2023 року, передає rbc.ua.
Відбір газу з європейських сховищ збільшився з наближенням зими та початком опалювального сезону, що підштовхнуло ціни на газ вгору, пише видання The Wall Street Journal. За даними галузевої групи Gas Infrastructure Europe, на 12 листопада заповненість газосховищ у Європі знизилася до 92,58%. Роком раніше цей показник становив 99,37%.
Зниження генерації вітрової енергії підвищило попит на газ і підтримало ціни, у той час, як прогноз погоди передбачає більш прохолодну погоду в Європі, що, за словами аналітиків ING, має збільшити попит на паливо, необхідне для опалення.
У жовтні норвезька нафтогазова компанія Equinor заявила, що європейські ціни на газ можуть продовжити зростати взимку через підвищення попиту в Азії та побоювання щодо майбутніх поставок російського та зрідженого природного газу (ЗПГ). «Зима наближається, і попит у Європі залежатиме від погоди і температури. Нормальна або холодна зима створить додатковий тиск на зростання цін», — прогнозують у компанії. Ціни також залежатимуть від попиту на ЗПГ в Азії, який створює конкуренцію з Європою.
Вплив на європейські ціни на газ також може мати скорочення виробництва сонячної електроенергії. За даними Ember, взимку виробництво сонячної електроенергії в Європі знижується як мінімум на 50% порівняно з піковими літніми місяцями, повідомляє Reuters. Частка сонячної енергії у загальному обсязі генерації зазвичай скорочується щонайменше вдвічі в розпал зими: з 11% до менш ніж 5%. Оскільки виробництво сонячної енергії у зимовий період перебуватиме на найнижчому рівні, це означає, що виробникам електроенергії доведеться компенсувати втрату сонячної енергії та збільшувати постачання електроенергії, виробленої з використанням газу, повідомило агентство.
Невизначеність на ринку також посилюють побоювання щодо можливого припинення газової транзитної угоди між Росією та Україною, зазначає видання Trading Economics.