51% українських компаній залучають психологів для роботи з персоналом, а 69% організацій адаптували свою діяльність під впливом воєнних дій, зосередившись на питаннях стресостійкості, запобігання вигоранню та розвитку навичок саморегуляції. Про це йдеться в опитуванні, проведеному Українською психотерапевтичною лігою спільно з HURMA System та Європейською бізнес-асоціацією, повідомляє delo.ua.
Згідно з дослідженням, 97% бізнесів намагаються відстежувати емоційний стан працівників, однак їм бракує сучасних інструментів для ефективного управління цим процесом. Правильно організовані програми могли б надати глибший аналіз психічного стану персоналу та допомогти запобігти стресу і вигоранню.
Хоча 98% роботодавців визнають важливість турботи про ментальне здоров’я команд, лише 68% з них регулярно проводять відповідні заходи, здебільшого на ситуативній основі.
Впровадженню повноцінної політики часто заважає відсутність підтримки з боку керівництва (19%) та нестача бюджету (22%).
Кожна третя компанія (32%) проводить психоосвітні заходи, але лише 20% використовують комплексні підходи.
У 67% компаній ініціаторами впровадження проєктів із захисту добробуту є представники HR-напрямку. Найпоширенішими інструментами, окрім освітніх заходів, є психологічні консультації, створення підтримуючої атмосфери в команді та впровадження культури балансу між роботою та особистим життям.
Однак низький рівень звернень за психологічними послугами та страх стигматизації заважають працівникам звертатися за допомогою, про що повідомили 28% роботодавців.
Психологічний стан українців
В опитуванні зазначено, що 52% роботодавців оцінюють психологічний стан своїх працівників як задовільний, 48% вважають, що стан працівників середній, і 0% оцінюють стан як незадовільний.
Однак самі українці в опитуваннях здебільшого оцінюють свій стан як середній — 51%. 36% назвали його задовільним, а 13% оцінюють свій стан як незадовільний (переважно це молоді люди віком від 25 до 44 років).
Загалом українські компанії усвідомлюють важливість інвестицій у ментальне здоров’я, проте більшість ініціатив залишаються фрагментарними, що не дозволяє досягти значних результатів у боротьбі зі стресом та вигоранням.