На тлі подій в Україні в Румунії з’явилася інформація, що мерії затверджують рішення щодо забезпечення населення основними нормованими продуктами харчування та картками на нормоване споживання у разі мобілізації та війни у 2025-2028 роках. Проконсультувавшись із кількома джерелами в Національному управлінні державних резервів і спеціальних емісій, портал Economica пояснив, що саме відбувається.
Починаючи з 2003 року, кожні чотири роки місцеві та повітові ради/Генеральна рада муніципалітету Бухареста в мирний час складають Програму забезпечення населення продовольством і промисловими товарами для раціонального розподілу в особливих ситуаціях, передбачених законом.
Наразі, у 2025 році, термін дії попередньої програми минув, через що місцеві ради змушені ухвалювати нові рішення щодо затвердження цієї програми. Саме тому в публічному просторі висловлюють побоювання щодо підготовки Румунії до війни.
«Цього року, як і в попередні, кожні чотири роки ухвалюються рішення про постачання сільськогосподарської та промислової продукції для раціонального розподілу її серед населення у разі мобілізації чи війни. Однак насправді на місцях нічого не відбувається. Це лише юридична підготовка, як зазначено в законодавстві», — пояснили спеціалісти в цій сфері для Economica, за словами яких програма активується лише в разі виникнення особливих ситуацій.
Згідно з цією Програмою, Головне державне управління з особливих питань розробляє так званий план мобілізації народного господарства, у якому визначаються потреби в продовольчих і непродовольчих товарах, що розподілятимуться серед населення на основі пайків і карток, а також можливості народного господарства щодо забезпечення цими товарами.
До цього переліку входять хліб, м’ясо, м’ясні напівфабрикати, молоко, харчова олія, картопля, цукор; швейні вироби, трикотаж, взуття, предмети гігієни — мило, мийні засоби. Раціональне споживання може бути введено для деяких або всіх видів продукції, передбачених законодавством.
Надалі органи місцевого публічного управління зобов’язані забезпечити від господарюючих суб’єктів термінове виконання заявок, включених до плану гарнізону, реквізицій товарів та інших заявок компонентів системи національної оборони; забезпечити першочергове постачання евакуйованого населення, персоналу оборонно-промислового комплексу та воєнізованих економічних агентів, а також забезпечити постачання для споживання в колективних пунктах розміщення та харчування — лікарнях, дитячих садках, яслах, підрозділах соціального захисту та добробуту, підрозділах охорони здоров’я та соціального захисту й інших подібних підрозділах на території повіту/муніципалітету Бухарест.
Після оголошення мобілізації або введення воєнного стану місцеві ради проведуть аналіз мережі розподілу нормованих продуктів, установленої в програмі забезпечення, і за потреби створять нові пункти розподілу нормованих продуктів. Постачання пунктів колективного розміщення та харчування здійснюватиметься нормованими продуктами від господарюючих суб’єктів, створених у рамках програми забезпечення.
«Введення системи розподілу населенню основних продовольчих і непродовольчих товарів за картками та пайками у разі мобілізації та війни спрямоване на захист найважливіших суспільних інтересів шляхом оптимізації споживання продовольчих і непродовольчих товарів першої необхідності для забезпечення оборони країни; захист життя та здоров’я населення; найбільш раціональне використання ресурсів, наявних у розпорядженні національної економіки», — також зазначено в Нормі.