Site icon Hetman News

Словаччина пригрозила Україні заходами у відповідь через скасування транзиту російського газу

Роберт Фіцо

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо попередив про можливі заходи у відповідь щодо України, якщо та не відновить транзит російського газу до країни. Йдеться про можливі обмеження поставок електроенергії до Києва та скорочення допомоги українським біженцям, заявив Фіцо. Він також натякнув, що його уряд може бути готовий блокувати рішення на рівні ЄС, пише euronews.com.

“Так, дехто може сказати, що мої слова жорсткі, але жорстким є й те, що [президент України Володимир] Зеленський робить із нами та з ЄС. Це шкідливо. Це жорстоко”, — заявив Роберт Фіцо на пресконференції в Брюсселі.

Він зазначив, що відмова Києва укласти нову угоду про транзит газу з Москвою — термін дії п’ятирічного контракту між російським “Газпромом” і українським “Нафтогазом” завершився 31 грудня — спричинила зростання цін на газ і коштуватиме Словаччині 500 млн євро на рік у вигляді втраченої плати за транзит газу далі на Захід у ЄС.

Раніше, 2 січня, Роберт Фіцо заявив у своїх соціальних мережах, що дії України рівнозначні “саботажу” економіки Словаччини.

Єврокомісія наполягає, що ЄС та його країни-члени мали достатньо часу, щоб підготуватися до життя без російського газу, і не бачить загрози енергетичній безпеці Євросоюзу.

Словацький прем’єр наголосив на тому, що Брюссель не ввів санкції проти російського газу, а значні обсяги скрапленого природного газу (СПГ) продовжують надходити зі сходу, навіть коли США збільшили експорт до ЄС, щоб частково компенсувати скорочення поставок від свого колишнього найбільшого постачальника.

Після зустрічі з головою енергетичної комісії Даном Йоргенсеном прем’єр-міністр Словаччини заявив, що очікує від ЄС компенсації збитків, які ситуація з постачанням газу завдає його країні та конкурентоспроможності блоку загалом, особливо у порівнянні зі США та Китаєм. Він натякнув, що Братислава може бути готова застосувати право вето щодо рішень ЄС, пов’язаних із продовженням війни, як це вже робить Угорщина.

Попри гнівну риторику Роберта Фіцо, після зустрічі він і Йоргенсен опублікували спільну заяву про “хорошу та відкриту дискусію щодо енергетичної ситуації та ширших наслідків” припинення постачання російського газу через Україну.

“У цьому контексті ми домовилися створити робочу групу високого рівня, щоб відстежувати розвиток подій і визначити варіанти, засновані на спільній оцінці ситуації, а також розглянути, як ЄС може допомогти”, — йдеться у заяві.

Останні коментарі Роберта Фіцо пролунали трохи більше ніж через два тижні після його широко критикованої поїздки на зустріч із президентом Росії Володимиром Путіним у Москві.

Exit mobile version