Розширення санкцій США проти танкерів з іранською нафтою завдало удару по ланцюгу торгівлі з китайськими нафтопереробними заводами, які споживають 90% іранського експорту. Постачання іранської нафти до Китаю зазвичай відбувається у два етапи. Спочатку танкери, які перебувають під санкціями або належать Ірану, виходять з іранських нафтових терміналів і прямують до проміжного пункту в Південно-Східній Азії, найчастіше біля узбережжя Малайзії, передає epravda.com.ua з посиланням на bloomberg.com.
Там здійснюється перевантаження нафти з одного танкера на інший, який далі доставляє нафту до Китаю.
Однак через санкції було зупинено низку суден, які раніше постачали нафту до Китаю. Це змусило деяких операторів відмовитися від участі в цьому етапі торгівлі, що зменшило кількість доступних танкерів, які використовуються на цьому маршруті.
У результаті обсяги постачання іранської нафти зменшилися, а ціни для недержавних китайських нафтопереробників, які споживають близько 90% експорту Тегерана, зросли.
Це підштовхнуло китайських нафтопереробників до пошуку альтернативних постачань в Африці та інших регіонах Близького Сходу, викупляючи залишкову нафту з попередніх торгових циклів.
Оператори танкерів, які перебувають під санкціями, побоюються, що їхні судна можуть бути відхилені портовими владою, що змусить їх шукати інше місце для розвантаження та нести додаткові витрати.
11 жовтня США розширили санкції, додавши до списку 20 танкерів для перевезення сирої нафти, а в наступні тижні – ще 12 суден.