Site icon Hetman News

Вчені: Земля рухається за тим самим сценарієм, що призвів до льодовикового періоду

Земля

Кліматологи кажуть, що ми можемо наблизитися до умов, схожих на останній міжльодовиковий період. Згідно з новим дослідженням, перед останнім льодовиковим періодом сталося глобальне потепління, яке призвело до зникнення життєво важливих течій Атлантичного океану, передає unian.net.

Як пише Live Science, це спричинило значні зміни — Гренландське, Ісландське та Норвезьке моря різко охололи, тоді як навколишні океани стали теплішими. На думку вчених, ми знову можемо рухатися в напрямку такого ж процесу, оскільки температури вже наближаються до рівнів, що були перед останнім льодовиковим періодом.

«Наше дослідження дійсно викликає занепокоєння щодо того, до чого ми можемо рухатися», — заявив автор дослідження Мохамед Езат, доцент і палеоокеанограф Арктичного університету Норвегії.

Як зазначається, останній міжльодовиковий період (від 130 000 до 115 000 років тому), який відбувся між двома попередніми льодовиковими періодами, був відносно теплим етапом в історії нашої планети. Це характеризувалося вищими температурами, рівнем моря та меншими льодовиковими покривами, ніж зараз.

Кліматологи говорять, що ми можемо досягти умов, подібних до останнього міжльодовикового періоду, якщо країни не зможуть скоротити викиди парникових газів.

«Період часу, який ми досліджували, останній міжльодовиковий період, є цікавим і дуже актуальним для вивчення. Ми виявили, що приблизно 128 000 років тому посилене танення арктичного морського льоду значно вплинуло на зміну циркуляції в північних морях», — сказав Езат.

Ці течії відіграють важливу роль у більш широкій системі течій Атлантичного океану під назвою Атлантична меридіональна циркуляція (AMOC), яка включає Гольфстрим. AMOC необхідна для обігріву Північної півкулі та функціонує як гігантський конвеєр, коли теплі води з Південної півкулі рухаються на північ по поверхні океану, потім охолоджуються і опускаються на дно в Північній Атлантиці, щоб повернутися на південь.

Танення льоду в Арктиці може суттєво вплинути на цю циркуляцію, оскільки прісна вода розбавляє поверхневі води і не дає їм опускатися на дно, утворюючи глибинні течії. Дослідження показують, що AMOC вже уповільнюється і може повністю зупинитися в найближчі десятиліття.

Супутникові спостереження показують різке зменшення арктичного морського льоду за останні чотири десятиліття, і літо без льоду, ймовірно, стане реальністю до 2050 року.

«Це ще одне нагадування про те, що клімат нашої планети — це крихка рівновага, і що кліматичні дії є надзвичайно актуальними. Ми знаємо, що серйозне ослаблення AMOC малоймовірне, але якщо це станеться, це матиме серйозні наслідки для високоширотних регіонів і за їхніми межами», — зазначив Езат.

Exit mobile version