Site icon Hetman News

Вартість життя: названі найдешевші та найдорожчі країни Європи

люди в супермаркеті

Індекс рівня цін показує, наскільки дорогими чи дешевими є товари та послуги в різних країнах, виходячи з паритету купівельної спроможності. Країни Західної та Північної Європи, як правило, мають високий рівень цін, хоча в цих порівняннях не враховуються доходи населення, передає euronews.com.

Ціни в різних країнах Європи можуть суттєво відрізнятися. Часто значні розбіжності спостерігаються навіть між сусідніми державами, як-от Австрія та Угорщина чи Німеччина та Польща.

Але як найкраще порівнювати ціни в Європі? І які країни є найдорожчими та найдешевшими на континенті?

Що таке індекси рівня цін?

Індекси рівня цін — це хороший інструмент для того, щоб зрозуміти, наскільки товари та послуги дорогі або дешеві в тій чи іншій країні не в абсолютному, а в реальному вираженні. Вони порівнюють національний рівень цін із середнім по ЄС і розраховуються за паритетом купівельної спроможності (ПКС).

Згідно з даними Eurostat, ПКС функціонує як умовна єдина валюта і показує, скільки товарів і послуг можна придбати на однакову суму грошей у різних країнах.

Результати базуються на порівнянні цін на понад 2000 споживчих товарів і послуг у 36 європейських країнах.

Як порівнюють ціни між країнами?

Існує кілька типів індексів рівня цін, які порівнюють вартість окремих категорій — таких як їжа, напої, одяг, готелі тощо. Окрім таких індивідуальних або групових індексів, є два основні показники, які демонструють загальний рівень споживчих цін:

Іншими словами, AIC показує, чим користуються люди (навіть без прямої оплати), а HFCE — на що вони реально витрачають гроші.


Швейцарія в 3,9 раза дорожча за Туреччину

Станом на 2024 рік із 36 країн Швейцарія є найдорожчою: її ціни на 84% вищі за середній рівень по ЄС. Туреччина — найдешевша, з цінами на рівні 47% від середнього по ЄС.

Тобто, Швейцарія майже в 4 рази дорожча за Туреччину — це свідчить про різкий контраст у рівні цін по всій Європі.

Рівень цін вище 100 означає, що країна дорожча за середній рівень по ЄС, нижче 100 — дешевша.


Найдешевші та найдорожчі країни ЄС

Найдорожчою країною в ЄС є Люксембург, де ціни на 51% вищі за середні по Євросоюзу. Найдешевші країни — Болгарія та Румунія, де ціни на 57% нижчі.

Тобто, Люксембург приблизно в 2,7 раза дорожчий, ніж Болгарія чи Румунія — це значна, але менша різниця, ніж між Швейцарією та Туреччиною.

У 10 країнах ЄС рівень цін перевищує середній по блоку. За Люксембургом ідуть Данія (143%) і Ірландія (141%).

Серед чотирьох найбільших економік ЄС:


Географічні закономірності

Країни Західної та Північної Європи мають вищий рівень цін: Швейцарія, Ісландія, Люксембург, Данія, Ірландія, Норвегія, Фінляндія. Це, як правило, держави з високими доходами, сильною валютою і вищою вартістю життя.

Усі 5 скандинавських країн — Данія, Фінляндія, Швеція, Норвегія та Ісландія — стабільно посідають перші місця за дорожнечею.

Натомість у Центральній та Східній Європі — нижчі ціни: Румунія, Болгарія, Угорщина, Польща, Латвія, Литва, Естонія. Це пов’язано зі значно нижчою вартістю праці.

Ціни також нижчі у країнах-кандидатах до ЄС: Туреччина, Північна Македонія, Албанія, Сербія, Боснія і Герцеговина.


Чому країни ЄАВТ такі дорогі?

Дві країни Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ) — Швейцарія та Ісландія — очолюють рейтинг у 2024 році, а Норвегія — на шостому місці.

Згідно з аналізом 2018 року, висока продуктивність праці та відповідно високі зарплати є основними чинниками, що визначають високий рівень цін у цих країнах.


Доходи не враховуються при порівнянні цін

Під час оцінки рівня цін не беруть до уваги доходи людей. Як зазначив Ларс Свеннебю в інтерв’ю Euronews Business:

«Ці показники — це виключно порівняння цін на товари та послуги. Вони не враховують рівень заробітної плати чи доходів».

Це означає, що навіть у дорогій країні людина з високим доходом може дозволити собі більше, ніж у дешевій — усе залежить від прибутків.


Порівняння цін за категоріями

Рівень цін суттєво відрізняється залежно від категорії товарів:

Exit mobile version