Site icon Hetman News

Ефект рівнодення: На Землі посиляться північні сяйва

північне сяйво

20 березня Сонце перетне небесний екватор під час весняного рівнодення, що сигналізує про початок астрономічної весни. За словами спеціалістів, завдяки цьому в найближчі тижні у Північній півкулі можна очікувати на видовищні полярні сяйва.

Тепер аврори буде легше спостерігати — в регіонах навколо Полярного кола на широті 66 градусів північної широти сонце буде сходити раніше, а заходити значно пізніше. Однак під час рівнодення вісь Землі перпендикулярна до Сонця, і кожен куточок планети отримує приблизно рівні кількості сонячного світла і темряви. Астрономи зазначають, що це може створити «ефект рівнодення», який збільшує ймовірність північних сяйв навесні та восени.

Північні сяйва виникають, коли заряджені частинки від Сонця взаємодіють із магнитним полем Землі. У період рівнодень ймовірність успішних взаємодій між сонячним вітром і магнитним полем планети вища, оскільки магнитні полюси Землі знаходяться під прямим кутом до напрямку потоку сонячного вітру, пише Live Science.

«Магнитні поля Землі та Сонця на рівнодення вирівнюються краще, тому саме в цей період збільшується ймовірність повної інверсії їх вирівнювання, оскільки вони перпендикулярні», — відзначає мисливець за аврорами Том Керсс. За його словами, видимість полярних сяйв зростає, оскільки відкриваються «дірки» в ударній хвилі магнітного поля Землі, що дозволяє сонячному вітру «вливатися в геопросторову середу».

Геомагнітні збурення вдвічі частіше трапляються навесні та восени, ніж взимку та влітку, каже фізик Девід Хетауей з Дослідницького центру НАСА. Це призводить до частіших сяйв, хоча і не обов’язково на південних широтах Північної півкулі. Також варто зазначити, що сонячна активність зараз досягає піку через сонячний максимум.

Exit mobile version