папір

З наступного року литовським державним установам буде заборонено використовувати обладнання з “країн, що не заслуговують на довіру”. З 2025 року державні органи Литви повинні будуть вилучити будь-яке обладнання, вироблене в країнах, які, на думку уряду, можуть становити загрозу національній безпеці. Більшість такого обладнання надходить із Китаю.

Практично у всіх установах замінюють комп’ютери, телефони та іншу техніку. Однак службовці кажуть, що альтернативи китайській техніці коштують значно дорожче.

Міністерство внутрішніх справ і підпорядковані йому служби – поліція, пожежно-рятувальна та прикордонна служби – вже деякий час відмовляються від китайських телефонів, комп’ютерів, дронів і систем спостереження.

Але заміна камер відеоспостереження є проблемою. “Можливо, дві третини камер поліція замінила, але старі китайські камери досі використовуються для охорони фізичних об’єктів. Проте департамент поліції прагне якнайшвидше їх замінити”, – сказав заступник міністра внутрішніх справ Арнольдас Абрамавічюс.

Вільнюський муніципалітет також стикається з труднощами, оскільки третина камер відеоспостереження, які використовуються в місті, вироблені в Китаї. Заміна всіх камер до кінця року буде неможливою, каже директор адміністрації Адомас Бужинскас.

Виняток зроблено для військових. Проблема полягає в тому, що на ринку безпілотників домінують китайські виробники, які пропонують широкий асортимент продукції.

“Навіть у нинішній ситуації, за сучасного технологічного стану безпілотників, ми можемо купувати (китайські) безпілотники для литовських збройних сил як своєрідний виняток, дозволений рішенням уряду… Але їх стає все менше й менше”, – наполягає міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас.

Як повідомлялося, уряд Литви найближчим часом планує виділити додаткові 20 мільйонів євро на придбання різних типів бойових і розвідувальних дронів.