рупори

На які нові загрози вказують звуки церковних дзвонів, потягів або сигнал набату та як правильно на них реагувати?

Нещодавно в центрі Львова випадково прозвучав сигнал тривоги про витік хлору через помилкове натискання кнопки, але майже ніхто не відреагував.

Еспресо.Захід” нагадує, які сигнали оповіщення існують в Україні, що вони означають, та розповідає про розвиток систем тривожного сповіщення.

Основні звукові сигнали в Україні

З початком повномасштабної війни в Україні 2022 року система попереджувальних сигналів набрала критичної ваги.

З того часу українці часто чують сигнал повітряної тривоги — довгий, безперервний звук сирени, який триває кілька хвилин і попереджає про загрозу ракетного або авіаудару. Голос диктора додатково інформує про необхідність спуститися в укриття. Сигнал відбою тривоги — це короткі уривчасті звуки сирени, після яких диктор оголошує про закінчення небезпеки.

У серпні 2022 року Державна служба спеціального зв’язку України оновила частину сигналів для кращого розпізнавання та швидкої реакції населення. Ці оновлення застосовані не скрізь, а тільки в окремих громадах.

“Через ядерний шантаж РФ деякі громади ввели кілька типів сигналів для попередження про різні види небезпеки, ” – заявили в Державній службі спеціального зв’язку.

Основні зміни:

  1. Сигнал хімічної небезпеки — звук церковних дзвонів. Цей звук легко впізнати та символізує необхідність негайних дій. Що робити: Перейти в закрите приміщення, закрити вікна, двері, вентиляційні отвори, використовувати маски або респіратори, якщо існує ризик хімічного зараження.
  2. Сигнал радіаційної небезпеки — дзвін набатом. Цей ритмічний звук попереджає про загрозу радіаційного зараження. Що робити: Увійти в приміщення, вимкнути вентиляцію та закрити всі отвори. Очікувати подальших інструкцій.
  3. Сигнал евакуації з міста — гудок потяга, який сигналізує про необхідність терміново залишити зону небезпеки. Що робити: Залишити небезпечну зону, дотримуючись вказівок влади.

У громадах, де нові сигнали ще не запроваджені, використовуються звичні сирени з повідомленнями через радіо або телебачення.