Єврокомісія (ЄК) запровадила компенсаційні мита на імпорт акумуляторних електромобілів з Китаю на п’ять років. Про це повідомили у пресслужбі ЄК у вівторок, 29 жовтня. Під час розслідування у Брюсселі з’ясувалося, що автовиробники в КНР отримують вигоду від «несправедливого субсидування», що створює економічну загрозу для виробників в ЄС. Мита становитимуть до 35,3% залежно від постачальників, повідомляє dw.com.
Водночас ЄС та Китай продовжують роботу над пошуком альтернативних рішень, сумісних із нормами Світової організації торгівлі (СОТ), які могли б ефективно вирішити виявлені проблеми, зазначили в Брюсселі. ЄК також залишається відкритою для переговорів з окремими експортерами.
Німеччина – проти тарифів
Як нагадує агентство dpa, Німеччина виступала проти тарифів через загрозу великого торгівельного конфлікту з Пекіном і можливих відповідних заходів проти німецьких виробників.
Об’єднання німецької автомобільної промисловості (VDA) різко розкритикувало рішення Брюсселя. Голова VDA Хільдегард Мюллер заявила, що це «крок назад для вільної світової торгівлі і, отже, для процвітання, збереження робочих місць та зростання в Європі». За її словами, тепер ризик «широкомасштабного торгівельного конфлікту» зростає.
Міністр економіки Франції: ЄС приймає важливе рішення
Міністр економіки і фінансів Франції Антуан Арман, своєю чергою, висловив підтримку цьому кроку. За його словами, цей крок має «вирішальне значення» для виживання галузі в ЄС. «Європейський Союз приймає важливе рішення, щоб захистити наші торгівельні інтереси, коли наша автомобільна промисловість потребує нашої підтримки як ніколи», – наголосив міністр.
Рішення набуде чинності наступного дня після публікації в Офіційному журналі ЄС.
Десять із 27 країн ЄС підтримали цей крок
Десять із 27 країн Європейського Союзу підтримали підвищення мит на електромобілі з Китаю 4 жовтня. П’ять країн ЄС виступили проти цього рішення, 12 – утрималися.
За інформацією медіакомпанії Deutschlandfunk, проти підвищення мит виступали Мальта, Словаччина та Словенія. Не підтримали заходи також Німеччина і Угорщина. Своєю чергою Франція, Італія, Греція та Польща висловилися «за».
У серпні Китай офіційно подав скаргу до СОТ на попереднє рішення Єврокомісії запровадити додаткові мита на імпорт електромобілів, вироблених у КНР.