прапори НАТО та України

Уряд у Києві перед відкриттям засідання Ради НАТО-Україна в Брюсселі відхилив будь-які гарантії безпеки, окрім повноправного членства в Північноатлантичному альянсі. Про це йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України, поширеній у вівторок, 3 грудня. “Ми переконані, що єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримувальним фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО”, — наголошується у документі, повідомляє dw.com.

Україна наперед відмовляється від будь-яких форматів, які замінюють членство в альянсі. “Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не приймемо жодних альтернатив, сурогатів чи замінників повноправного членства України в НАТО”, — вказано далі.

“Протидія російському шантажу”

Міністерство закордонних справ України звертається до “США та Великої Британії, які підписали Будапештський меморандум, до Франції та Китаю, які приєдналися до нього, а також до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї” із закликом політично підтримати запрошення України до НАТО вже зараз. Це стане “дієвою протидією російському шантажу”.

Українське МЗС також нагадує, що йдеться не лише про українську та європейську безпеку, адже “напад на Україну, всупереч домовленостям 1994 року, підірвав довіру до самої ідеї ядерного роззброєння” і активізував “спроби різних країн від Індо-Тихоокеанського регіону і Близького Сходу до євроатлантичного простору створити або розширити наявні ядерні арсенали”.

МЗС називає Будапештський меморандум “пам’ятником недалекоглядності у прийнятті стратегічних рішень з безпеки” і зазначає, що “розвиток європейської архітектури безпеки за рахунок інтересів України, а не з урахуванням їх, приречений на провал”.

У НАТО немає консенсусу щодо прийняття України

Тим часом як повідомляє DW з посиланням на джерела у Брюсселі, серед членів НАТО немає “жодних ознак” консенсусу щодо прийняття рішення про запрошення України до альянсу на засіданні Ради НАТО-Україна, яке відбудеться у Брюсселі 3–4 грудня.

“Знадобляться тижні й місяці, щоб досягти консенсусу. Я не думаю, що це станеться завтра, я був би дуже здивований”, — сказав напередодні високопоставлений дипломат НАТО агентству Reuters. За його словами, увага на зустрічі в Брюсселі буде зосереджена на посиленні підтримки України, щоб вона опинилася в максимально сильній позиції наступного року перед можливими переговорами. У цьому контексті найкращим способом залишається різке збільшення фінансування, постачання боєприпасів і мобілізація, пояснив американський дипломат.

Президент України Володимир Зеленський наприкінці листопада заявив, що “гаряча фаза” війни може завершитися, якщо контрольована Києвом територія України буде взята “під парасольку НАТО”. При цьому він уточнив, що країну неможливо запросити до військового альянсу частково, без окупованих територій. “Не може бути запрошення до НАТО частини території України. Це автоматичне визнання, що всі інші території не лише в небезпеці, але й що ці території не є українськими. Тому Україна ніколи на це не піде”, — наголосив Зеленський.