Парламент Ірану ухвалив новий закон про цнотливість і носіння хіджабу, який посилює покарання для жінок, що порушують суворий дрес-код. Сумніви щодо нового зводу правил висловив навіть президент країни, проте закон може набути чинності та без його схвалення, передає bbc.com.
Закон криміналізує «оголеність, непристойність, недотримання вимог одягу та неправильний стиль одягання» або посилює покарання в тих випадках, де воно вже було передбачене.
Документ передбачає тілесні покарання, значні штрафи, тюремні строки, обмеження в освіті та праці для жінок і дівчат, які порушують його вимоги.
На думку правозахисників, новий звод правил створює умови для посилення репресій щодо іранських жінок і ще більше обмежує їх у повсякденному житті.
Закон вже схвалили парламент Ірану та Рада охоронців конституції, де домінує вищий шиїтський клір, і з п’ятниці перебуває на розгляді президента Ірану Масуда Пезешкіана. Сам він вже висловив сумніви щодо нових обмежень.
«Як людина, відповідальна за прийняття цього закону, у мене є сумніви щодо нього», — заявив Пезешкіан в ефірі державного телебачення у понеділок.
«Через цей закон ми ризикуємо зруйнувати багато чого у нашому суспільстві», — зазначив президент, додавши, що лідери мають уникати дій, які можуть відштовхнути суспільство.
Проте навіть якщо Пезешкіан не підпише закон у найближчі п’ять днів, спікер парламенту має повноваження визнати його чинним. Очікується, що нові обмеження наберуть чинності 13 грудня.
З часів Ісламської революції 1979 року жінки в Ірані зобов’язані покривати волосся на публіці.
Однак дедалі більше іранок відмовляються носити хіджаб, особливо після протестів 2022 року, які спалахнули після смерті Махси Аміні, затриманої «поліцією моралі».
Поліція моралі, яка арештувала Аміні, після масових протестів практично зникла з вулиць країни, хоча офіційно досі не ліквідована.
Що відомо про новий закон?
Новий закон був розроблений судовими органами в травні 2023 року. За повідомленнями іранських ЗМІ, він передбачає штрафи в розмірі до 20-місячної середньої зарплати для жінок, які неправильно носять хіджаб або зовсім відмовляються від нього на публіці чи демонструють себе в соціальних мережах.
Порушниці мають сплатити штраф протягом 10 днів, інакше їм загрожує заборона на подорожі та обмеження доступу до державних послуг, зокрема отримання водійських прав.
Повторне порушення карається роками ув’язнення.
Одна зі статей закону також передбачає, що за пропаганду непристойності, недотримання вимог одягу або «неправильного стилю одягання» у співпраці з іноземними структурами, включно з міжнародними ЗМІ та громадськими організаціями, жінкам загрожує до 10 років ув’язнення та штраф у розмірі до 12 тисяч доларів.
У тій самій статті йдеться, що якщо таку поведінку прирівнюють до «розбещення на землі», це може каратися смертною карою відповідно до статті 286 Ісламського кримінального кодексу.
Це фактично означає, що жінки та дівчата, які надсилають фотографії чи відеозаписи себе без хіджабу ЗМІ за межами Ірану або займаються мирним активізмом, можуть бути засуджені до смертної кари, пише правозахисна організація Amnesty International.
«Цей ганебний закон посилює переслідування жінок і дівчат за те, що вони наважуються відстоювати свої права після повстання “Жінка, життя, свобода” [це гасло стало популярним під час протестів 2022 року — BBC]. Влада прагне зміцнити й без того задушливу систему репресій проти жінок і дівчат, роблячи їхнє повсякденне життя ще більш нестерпним», — заявила заступниця регіонального директора Amnesty International по Близькому Сходу та Північній Африці Діана Ельтахаві.