Лісові пожежі в Лос-Анджелесі, які спалахнули 7 січня, можуть спричинити інше рідкісне та небезпечне природне явище. Жителі Каліфорнії можуть зіткнутися з вогняними торнадо. Національна метеорологічна служба США попередила про «особливо небезпечну ситуацію» в Каліфорнії через поєднання сильних вітрів і сухості, які можуть викликати нові займання, передає focus.ua із посиланням на apnews.com.
У повідомленнях служби за 15 січня торнадо не згадуються, проте метеоролог Тодд Холл зазначив, що вони можуть виникнути за подібних екстремальних умов.
Вогняні торнадо також називають «вогняними вихорами» або «вогняними дияволами». Науковці мають різні погляди на відмінності між цими явищами: дехто вважає, що вихор формується лише через високу температуру, тоді як торнадо є стовпом із хмар, створених самими пожежами. У словнику Національної координаційної групи з лісових пожеж США вогняні торнадо не згадуються, а вогняні вихори описуються як «обертова вихорова колона гарячого повітря і газів, що підіймаються від пожежі та переносять дим, уламки й полум’я», яку за інтенсивністю можна порівняти з «маленьким торнадо».
Професорка метеорології та кліматології Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі Лейла Карвальо пояснила, що в хмарах від масштабних лісових пожеж можуть виникати блискавки та вихори з попелу, диму й вогню. За її словами, вихор формується через сильні зміни напрямків повітряних мас і може посилювати пожежі, засмоктуючи повітря всередину.
«Це створює торнадо, і куди б воно не переміщалося, руйнування нагадує звичайний торнадо», — зазначила Карвальо.
У статті згадано, що у 2018 році в північній Каліфорнії вогняний торнадо розміром із три футбольні поля забрав життя пожежника. Науковці описували це стихійне лихо як «хмару, вкриту льодом, яка досягала висоти 7 миль (11 км)», а швидкість вітру сягала 230 км/год.
Доцент кафедри протипожежного захисту Вустерського політехнічного інституту Джеймс Урбан додав, що вогняні торнадо можуть переносити токсичні речовини з пожеж на великі відстані й змінювати напрямок розповсюдження вогню.
«Це також небезпечно й страшно для служб швидкого реагування або будь-кого взагалі. Пожежа може піти в іншому напрямку», — зазначив науковець.