Дональд Трамп

Заяви президента США Дональда Трампа щодо приєднання Гренландії привернули увагу всього світу до данської автономії та давніх складних відносин між Копенгагеном і Нууком. Вимоги незалежності від королівства також почали звучати частіше, передає euronews.com.

Гренландія — острів із багатими покладами корисних копалин, високоприбутковою рибною промисловістю та стратегічним розташуванням в Арктиці.

Малііна Абельсен – очільниця державної риболовецької компанії Royal Greenland, на яку припадає понад 95% гренландського експорту.

«Я думаю, гренландці також дуже стурбовані. Вийшло опитування, згідно з яким ніхто не хоче, щоб США їх “купили”. Я маю на увазі, що вся ця різка манера заявляти “я хочу купити Гренландію”… Ми не продаємося. Ми не граємо в “Монополію” в цьому світі. Насправді ми – народ, який живе тут, у Гренландії. Тому, я думаю, що всі ці розмови – це не те, про що ми хотіли б говорити в межах союзницького партнерства», – зазначила вона.

У квітні в Гренландії відбудуться вибори до місцевого парламенту, на яких головною темою стане майбутнє острова як незалежної держави. Втім, поки що незрозуміло, що саме означає незалежність і яку роль у цьому процесі відіграватиме Європейський Союз.

«Я розумію прагнення до більшої автономії. Але також хочу наголосити, що навіть Данія, навіть Франція, навіть Японія, навіть Німеччина – жодна країна сьогодні не може сказати, що зробить усе самостійно. Нам потрібно триматися разом. Я не сказала б, що Данія підводить Гренландію, але, можливо, ми не приділяли їй достатньої уваги. І принаймні я визнаю той факт, що, якщо ми будемо більше дивитися правді у вічі… Думаю, тут є над чим працювати», – заявила данська депутатка від групи RENEW Стіне Босс.

Уряд Гренландії та ЄС обережно реагують на заяви Трампа. Вони розуміють, що загравання Америки з багатою на ресурси Гренландією підштовхує рух за незалежність. Крім того, їх глибоко непокоїть те, що союзник фактично погрожує захопити територію силою.