пуста зала засідання парламенту Афганістану

Ось так може виглядати репортаж із засідання органу влади на афганському телеканалі: чиновників показувати не можна — в кадрі лише порожні крісла. В Афганістані настільки прагнуть «запобігти пороку», що заборонили публікувати в ЗМІ зображення живих істот. Поки що не повсюдно, звісно, але нещодавно до цього списку додалися регіони Баміан і Кундуз. Таким чином, зараз заборона діє вже в 15 провінціях країни.

Офіційна заборонна директива була видана Департаментом заохочення доброчесності та запобігання пороку. Копія листа потрапила до Афганського центру журналістів (AFJC), де вже «висловили глибоке занепокоєння цією обмежувальною мірою». Адже тепер за жодних обставин не можна фотографувати людей — навіть на офіційних зустрічах, а будь-яке порушення тягне за собою судове переслідування. Місцеві ЗМІ вже отримали відповідні вказівки від влади — хоча й усні.

Обмеження на фотографування людей в Афганістані почали впроваджувати у серпні 2024 року. Тоді обмеження запровадили у 13 провінціях. І хоч у деяких регіонах траплялися незначні послаблення, фактично влада наполягає на суворому дотриманні закону по всій країні.

В AFJC вважають, що такі обмеження порушують принципи свободи слова, доступу до інформації та закон про ЗМІ. Для медіа (особливо незалежних) це загрожує закриттям, а отже — люди втратять роботу. І вже не кажучи про те, що світ так ніколи й не дізнається, чи дійсно в Афганістані живе 140-річна людина.

Втім, журналісти просто так здаватися не збираються й закликають владу скасувати заборону на публікацію зображень живих істот. Щоб у країні залишилося хоч якась ознака свободи слова, а журналісти могли виконувати свою роботу без страху та загроз.

Тим часом ефіри афганських телеканалів почали нагадувати радіомовлення: аби не показувати людей чи тварин, редактори встановлюють «заставку» з природою або зображенням якогось державного закладу, а диктор за кадром зачитує текст.

Крім того, повідомляється, що приватним особам також заборонено фотографувати людей. Це може серйозно вплинути на подорожі країною, куди донедавна могли приїздити навіть туристи.