Філіппіні на карті

Берегова охорона Китаю розгорнула прапор на спірному рифі Сенді-Кей у Південно-Китайському морі неподалік філіппінського форпосту — острова Тіту. Це підвищує ризик зіткнень через можливий контроль Пекіном територіальних вод. Китай захопив спірний риф Сенді-Кей, що входить до архіпелагу Спратлі у Південно-Китайському морі та розташований лише за «кілька кілометрів» від важливого військового форпосту Філіппін — острова Тіту, повідомляє Financial Times із посиланням на репортаж китайського CCTV, передає rbc.ua.

У підписі до відео зазначено, що офіцери берегової охорони Китаю розгорнули китайський прапор на рифі, як показано на кадрах, щоб «проголосити суверенітет і зібрати відеодокази незаконної діяльності філіппінської сторони». Як йдеться у репортажі, берегова охорона Китаю «здійснила морський контроль і суверенну юрисдикцію» над рифом Сенді-Кей цього місяця.

Цей риф є піщаною мілиною площею трохи понад 200 кв. м, але для Китаю має стратегічне значення, оскільки міжнародне право надає йому суверенітет над морськими водами навколо цієї території, зазначає FT. Крім того, лише за 12 морських миль (приблизно 22 км) розташований острів Тіту, який Філіппіни використовують для моніторингу активності Китаю в цьому районі.

Поки що немає ознак постійної присутності Китаю на рифі Сенді-Кей чи його освоєння. Представник філіппінської служби морської безпеки заявив, що китайська берегова охорона покинула риф після розгортання там прапора. Однак заява Пекіна про суверенітет означає, що Китай може «посилити свої утиски проти нас у Пагасі», наголосив він, використовуючи філіппінську назву острова Тіту.

Наразі Маніла модернізує злітно-посадкову смугу та іншу інфраструктуру на острові в межах зусиль, спрямованих на те, щоб зробити рифи Південно-Китайського моря більш придатними для проживання, а також ефективніше протидіяти діяльності Китаю.

FT зазначає, що Пекін уперше за багато років офіційно встановив свій прапор на раніше не зайнятій ділянці суші в Південно-Китайському морі. Цей крок підсилює ризик нового протистояння в регіоні. Зокрема, оскільки Пекін тепер вважає води навколо Сенді-Кей своїм територіальним морем, зростає небезпека зіткнень із філіппінськими військовими з острова Тіту, адже законодавство Китаю дозволяє береговій охороні зупиняти та оглядати іноземні судна, що «вторглися» у води, та затримувати їхні екіпажі.