Глобальне потепління поставило під загрозу існування цінної рослини — ванілі запашної. Саме цей вид дає кілька культурних сортів ванілі найвищої якості. Дослідження, опубліковане в журналі Frontiers in Plant Science, попереджає: до 2050 року ареали існування диких видів ванілі та їхніх запилювачів можуть скоротитися на 90%, що загрожує зникненням цілих популяцій.
Ваніль (Vanilla planifolia) — одна з найвибагливіших культур. На відміну від своїх диких родичів, які запилюються бджолами, вирощувану ваніль запилюють вручну. Проте дикі види відіграють важливу роль: вони можуть передати культурним сортам гени, стійкі до хвороб і кліматичних змін.
«Ваніль та інші орхідеї залежать від вузькоспеціалізованих запилювачів. Якщо клімат змінить їхнє середовище існування, рослини можуть не знайти нових “помічників”», — пояснює екологиня з Університету Левена Шарлотта Уоттейн.
Науковці проаналізували 11 видів ванілі та їхніх запилювачів, використовуючи два кліматичні сценарії. У оптимістичному сценарії країни спільно зменшують викиди парникових газів, у песимістичному — глобальні конфлікти поглиблюють кліматичну кризу.
З’ясувалося, що навіть якщо ареал семи видів ванілі розшириться, їхні запилювачі можуть не встигнути за ними. У чотирьох видів середовище проживання скоротиться, а у V. trigonocarpa перетин із популяціями бджіл зменшиться на 90%. Звісно, деякі рослини зможуть пристосуватися до нових запилювачів, але іншим загрожує вимирання.
Екологи закликають зберігати природні середовища існування рослин і бджіл — це дасть шанс ванілі та запилювачам адаптуватися. Також варто вивчати альтернативні методи запилення — на випадок, якщо природні механізми вийдуть з ладу. Якщо нічого не робити, людство може втратити не лише дикі види, а й генетичне різноманіття, необхідне для виживання культурної ванілі.