У Чехії з початку 2025 року спостерігається сплеск захворюваності на гепатит А. За перші чотири місяці в країні зареєстровано 450 випадків захворювання та шість смертей, порівняно з 636 випадками та двома смертями за весь минулий рік.
Чеські посадовці зазначають, що реальна кількість випадків зараження, ймовірно, значно вища, оскільки відстежити поширення вірусу, який викликає запалення печінки і в рідкісних випадках може призвести до летального наслідку, надзвичайно складно.
«Ми знаємо з досвіду, що навіть один підтверджений випадок може згодом означати велику проблему», — йдеться в заяві Державного інституту охорони здоров’я.
У 2022 році в 30 європейських країнах було зафіксовано 4548 випадків гепатиту А.
Наскільки серйозний гепатит А і як він поширюється?
Зараження можливе через контакт із фекаліями хворої людини, наприклад, через немиті руки, забруднену їжу чи воду, або брудні дверні ручки.
Місця з поганими санітарно-гігієнічними умовами є ідеальним середовищем для розмноження вірусу.
За словами чеських посадовців, у більшості інфікованих людей симптоми не проявляються, але приблизно у 10% виникають серйозні проблеми зі здоров’ям, які можуть призвести до печінкової недостатності або навіть смерті.
До групи підвищеного ризику належать дорослі віком від 50 років, а також люди з уже наявними хронічними захворюваннями печінки.
Серед інших симптомів — лихоманка, втрата апетиту, діарея, нудота та пожовтіння очей і шкіри.
Зазвичай симптоми у заражених проявляються протягом двох-чотирьох тижнів, але до цього вони можуть бути носіями вірусу протягом одного-двох тижнів. Це означає, що люди можуть поширювати гепатит А, навіть не підозрюючи, що інфіковані.