Прем’єр-міністр Гренландії Муте Егеде висловився за незалежність від Данії. Раніше Дональд Трамп заявляв про плани придбати острів. Прем’єр-міністр Гренландії (автономії у складі Данії) Муте Егеде виступив за незалежність найбільшого у світі острова. Ці слова прозвучали у його новорічному зверненні, опублікованому на сайті гренландського уряду у четвер, 2 січня, передає dw.com.
Егеде проти “кайданів колоніальної епохи”
“Настав час зробити наступний крок для нашої країни. Як і інші країни світу, ми повинні працювати над усуненням перешкод для співпраці, які можна назвати кайданами колоніальної епохи, і рухатися далі. Історія та сучасні умови показали, що наша співпраця з Королівством Данія не призвела до створення повної рівності, і якщо ми надалі будемо ґрунтуватися на датській конституції, рівноправна співпраця не може бути досягнута”, – йдеться у зверненні, опублікованому датською та гренландською мовами.
“Настав час нам самим зробити крок і сформувати наше майбутнє, зокрема у тому, з ким ми повинні тісно співпрацювати і якими мають бути наші торговельні відносини. Адже наша співпраця з іншими країнами та наші торговельні зв’язки не можуть продовжуватися виключно через Данію”, – додав політик.
За його словами, упродовж останніх років парламент і уряд Гренландії “працювали разом, щоб зробити кроки для розробки нашої конституції, яка є основою для відокремлення від Данії”.
“Можливість народу Гренландії здобути незалежність була закріплена у положеннях Закону про самоуправління, що створило правову основу для досягнення незалежності. Також підготовлено проєкт основного закону – конституції нашої країни. Вже розпочалася робота над створенням основ Гренландії як незалежної держави в рамках можливостей та положень, передбачених Законом про самоуправління”, – додав Егеде.
Гренландія: велика територія, мало населення
Гренландія – найбільший у світі острів площею 2,1 млн кв. км (майже шість територій Німеччини). Але його населення – лише близько 56 тисяч осіб. Вона стала данською колонією у XVIII столітті. Після референдуму 1979 року Гренландія стала самоуправною автономією у складі Данії. У 2009 році, після ще одного референдуму, Копенгаген ухвалив Закон про самоуправління Гренландії, розширивши її автономію. Саме на цей закон і посилається Егеде.
Видання Politico нагадує, що цей політик, який очолює уряд Гренландії з 2021 року, – лідер партії “Народна спільнота” (Inuit Ataqatigiit), яка вже давно виступає за незалежність. Відповідно до закону 2009 року, острів може проголосити незалежність лише після успішного референдуму. Як пише Politico, Егеде, “схоже, натякнув” на його проведення одночасно з парламентськими виборами на острові у квітні.
Водночас видання зазначає, що, попри багаті ресурси, Гренландія щороку отримує від Копенгагена значні фінансові субсидії у розмірі близько 500 мільйонів євро.