сонячні панелі

За підрахунками аналітичного центру Ember, за останні п’ять років частка викопного палива у виробництві електроенергії в ЄС скоротилася з 39% до 29%, тоді як частка відновлюваних джерел зросла з 34% до 47%. За підсумками 2024 року майже половина (47%) виробництва електроенергії в ЄС припала на відновлювані джерела. Такі дані опублікував британський аналітичний центр Ember.

Таким чином, частка відновлюваних джерел у виробництві електроенергії стала рекордною — роком раніше вона становила 44,8%. Загалом у 2024 році в ЄС було вироблено 1300 ТВт•год електроенергії.

Ember публікує подібний звіт вже дев’ятий раз. Під час підготовки дослідження центр аналізує дані щодо виробництва та споживання електроенергії у всіх країнах Євросоюзу.

Серед відновлюваних джерел енергії в ЄС у 2024 році лідирували вітрові електростанції — на них припадає 17,4% від усього виробництва електроенергії. Далі йдуть гідроенергетика (13,2%), сонячні електростанції (11,1%) і біоенергетика (5,5%). Особливо стрімко минулого року зросло виробництво електроенергії сонячними електростанціями — на 22% у порівнянні з 2023 роком, до 304 ТВт•год.

Серед більш традиційних джерел електроенергії перше місце в ЄС займає атомна енергетика — її частка становить 23,7%. Далі йдуть газ (15,7%), вугілля (9,8%) та інші викопні енергоносії (3,4%). Автори доповіді зазначають, що якщо включити атомну енергетику до екологічно чистих джерел, то їхня загальна частка перевищить 71% від усього виробництва.

В Ember відзначають, що частка газу у виробництві електроенергії зменшується п’ятий рік поспіль — з 20% у 2019 році до менш ніж 16% у минулому році.

Загалом за цей період частка викопного палива скоротилася з 39% до 29%, а частка відновлюваних джерел енергії зросла з 34% до 47%. «Викопне паливо все більше втрачає вплив на енергопостачання ЄС. Коли у 2019 році було запущено програму зі зниження викидів парникових газів в атмосферу — Green Deal, мало хто вірив, що енергетичний перехід може відбуватися так швидко», — прокоментував доповідь старший аналітик з енергетики та клімату Ember Кріс Росслоу.