Європейський Союз повністю припинить імпорт російського газу до кінця 2027 року, а також мінімізує імпорт російської нафти, посилить боротьбу з російським «тіньовим флотом» і суттєво скоротить залежність від Росії в ядерній галузі, зокрема обмежить постачання збагаченого урану. Про це йдеться в дорожній карті до плану REPowerEU, представленій 6 травня у Страсбурзі єврокомісаром Даном Йоргенсеном, передає eurointegration.com.ua.
«Євросоюз ставить собі за мету повністю відмовитися від імпорту російських енергоресурсів… Зокрема, до кінця 2027 року планується припинити закупівлю російського газу», – заявив Дан Йоргенсен.
За його словами, вже наступного місяця — у червні 2025 року — Єврокомісія представить відповідні законодавчі пропозиції, розроблені на основі цієї дорожньої карти.
Також державам-членам ЄС доручать до кінця 2025 року підготувати національні плани поступової відмови від імпорту російського газу, ядерної енергії та нафти.
«У 2024 році ЄС все ще імпортував 52 млрд кубометрів російського газу (32 млрд — трубопровідного і 20 млрд — зрідженого природного газу), що становило близько 19% від загального імпорту газу до ЄС, а також 13 млн тонн сирої нафти і понад 2800 тонн урану у збагаченому чи паливному вигляді», — йдеться в документі дорожньої карти Єврокомісії, адресованому Європарламенту, Раді ЄС та іншим інституціям, який є у розпорядженні «Європейської правди».
У документі також зазначено, що десять держав-членів імпортували російський газ у 2024 році, три країни-члени — російську нафту, а сім — збагачений уран або уранові послуги з Росії.
Щодо російського газу, дорожня карта передбачає, що нові контракти на його постачання (як трубопровідного, так і СПГ) не укладатимуться, а чинні спотові контракти буде припинено до кінця 2025 року. Це забезпечить скорочення залишкового імпорту газу з Росії на третину вже до кінця цього року. Повне припинення імпорту очікується до кінця 2027 року.
Щодо російської нафти, частка якої у 2024 році становила вже лише близько 3% імпорту нафти ЄС, заплановані нові заходи проти «тіньового флоту», який незаконно транспортує її.
У ядерній галузі наступного місяця Єврокомісія запропонує заходи для скорочення імпорту російського збагаченого урану, а також обмеження на укладання нових контрактів на постачання урану, збагаченого урану та інших ядерних матеріалів з Росії.
Також передбачається ініціатива «Європейська долина радіоізотопів», покликана забезпечити постачання медичних радіоізотопів до ЄС за рахунок збільшення власного виробництва.