місто у КНДР

Західні туристичні агентства в середу повідомили, що іноземні туристи більше не можуть відвідувати північнокорейський Расон — місто, розташоване неподалік від кордону з Китаєм. Недавнє рішення Пхеньяна після п’яти років ізоляції знову відкрити свій кордон для туризму раптово скасовано, повідомляє bbc.com.

КНДР закрила свої кордони на початку 2020 року, щоб запобігти поширенню вірусу Covid-19, а потім посилила оборонні споруди вздовж північного кордону, щоб закрити нелегальний в’їзд до країни своїх громадян з Китаю.

З того часу Північна Корея все більше ізолювалася від більшості країн світу, спираючись на підтримку Росії та Китаю.

У лютому кілька західних туроператорів повідомили, що відправили невелику кількість іноземних мандрівників до Расону, розташованого на північному сході КНДР, — після отримання дозволу від північнокорейської сторони.

Але в середу деякі з туркомпаній заявили, що ці поїздки призупинені з незрозумілих причин.

«Наші партнери повідомили нам… що тури до Расону наразі призупинені», — йдеться у повідомленні на сайті туристичного агентства Young Pioneer Tours.

Туристичне агентство Koryo Tours повідомило, що «Расон тимчасово закритий», а його генеральний менеджер Саймон Кокерелл, який перебуває в Пекіні, сказав агентству AFP, що ті туристи, які вже знаходяться в Північній Кореї, «завершать свої поїздки згідно з планом».

Координатор турів іспанського туристичного агентства KTG Райко Вега також підтвердив AFP факт призупинення турпоїздок до КНДР, додавши: «Ми не знаємо ні причини, ні того, як довго це триватиме».

Північна Корея вже прийняла кілька міжнародних торгових і офіційних делегацій, а минулого року вперше після пандемії дозволила в’їзд до країни російським туристам.

Расон, розташований неподалік від кордонів з Китаєм і Росією, став у 1991 році першою особливою економічною зоною Північної Кореї, зі своїм візовим режимом.

Ця зона стала своєрідним полігоном для випробування нової економічної політики, там почав діяти перший офіційно дозволений ринок.

Що розповідають західні туристи, які недавно відвідали КНДР

У лютому цього року туристи з Великої Британії, Франції, Німеччини та Австралії відвідали Расон у складі туристичної групи. Вони провели там чотири ночі.

Серед них був 28-річний британський YouTube-блогер Майк О’Кеннеді. Він був вражений надзвичайним рівнем державного контролю в місті. Як і у всіх поїздках до Північної Кореї, туристів у Расоні везде супроводжували місцеві гіди, які дотримувалися суворого, заздалегідь затвердженого графіка.

До програми входили ретельно продумані екскурсії: на пивоварний завод, до школи та в нову, повністю укомплектовану ліками аптеку.

Один із керівників туру з британського Саффолка Бен Вестон порівняв відвідування Північної Кореї зі шкільною екскурсією. «Ви не можете вийти з готелю без гідів», — розповів він BBC.

«Кілька разів мені навіть довелося повідомляти їм, що я хочу сходити в туалет, — розповів Майк О’Кеннеді. — Ніде в світі мені не доводилося цього робити».

Незважаючи на супровід, Майк зміг побачити фрагменти реального життя. «Всі працювали, не було відчуття, що хтось просто шатається без діла. Виглядало це досить безрадісно».

Досвідчений мандрівник і колишній автор спеціалізованого на новинах з КНДР сайту NK News Джо Сміт вирушив туди втретє.

«Мені здається, що чим частіше ти сюди приїжджаєш, тим менше знаєш. Кожен раз ти трохи заглядаєш за завісу, і тоді у тебе з’являється ще більше питань», — каже він.

Найяскравішою подією для Джо стало несподіване відвідування ринку предметів розкоші, де продавалися джинси та парфумерія, а також підроблені сумки бренду Louis Vuitton і японські пральні машини, ймовірно, привезені з Китаю.

Тут туристам не дозволяли фотографувати — на їхню думку, таким чином влада намагається приховати цей споживчий бульбашок від решти частини країни.

«Це було єдине місце, де люди нас не чекали, — каже Джо. —Тут було брудно і все по-справжньому; місце, куди насправді ходять північнокорейці. Мені це сподобалося».

При цьому Джо звернув увагу на занедбані міські будівлі. «Вулиці тускло освітлені, опалення немає ніде, окрім наших готельних номерів», — сказав він, згадавши відвідування холодної, темної і безлюдної художньої галереї.

«Було відчуття, що вони відкрили двері лише для нас».

Майку О’Кеннеді особливо запам’яталася одна розмова. Під час свого візиту до школи він був здивований, коли одна з учениць після знайомства з ним сказала, що сподівається колись відвідати Велику Британію.

«Мені не вистачило духу сказати їй, що її шанси дуже і дуже малі», — каже він.