Науковцям вдалося навчитися керувати бджолами за допомогою імплантів. Дослідники з Пекінського технологічного інституту вперше створили бджолу-кіборга, якою можна керувати за допомогою спеціального мозкового контролера. Про це повідомляє South China Morning Post.
Бджоли мають унікальну здатність переносити вантажі, маса яких може сягати 80% від їхньої власної ваги. Щоб не порушити цю здатність, контролер мав бути надзвичайно легким — менш як один грам. Вчені розробили пристрій масою лише 74 міліграми і закріпили його на спинці живої бджоли.
Під час експериментів дослідники спробували керувати бджолами за допомогою контролера, і в 9 випадках із 10 комахи виконували команди. Пристрій кріпиться до спини бджоли та з’єднується з її мозком через три тонкі голки, які передають електричні імпульси. Контролер працює бездротово, і вчені запевняють, що він не шкодить комасі.
Раніше подібні контролери використовувалися лише на більших тваринах. Дослідники підкреслюють, що бджола-кіборг може стати важливим інструментом для розвідки та правоохоронних органів. Завдяки своїм малим розмірам вона залишається непомітною, легко маскується і не викликає підозр.
«Вони демонструють підвищену прихованість і експлуатаційну витривалість, що робить їх незамінними для розвідки у таких сценаріях, як вуличні конфлікти, боротьба з тероризмом і наркотиками, а також під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій», — зазначили розробники.
Звучить надзвичайно технологічно, однак технологія все ще має недоліки. Зокрема, досі незрозуміло, як саме за допомогою бджіл-кіборгів знаходити зниклих людей або відстежувати криміногенну ситуацію. Так, вони не викликають підозр, дуже маневрені й швидкі, проте вчені не можуть «бачити їхніми очима». Потрібні камери — а це додаткова вага.
До речі, поточна маса конструкції і так є граничною. Науковцям навіть довелося пожертвувати ємністю батареї, аби полегшити політ бджоли. Через це батарейка, яка живить контролер, дуже швидко розряджається. Керувати бджолою тривалий час не вдасться.
Використання інших комах наразі також стикається з труднощами. Наприклад, дослідники намагалися провести подібний експеримент із тарганами. Вони можуть нести більше навантаження, здатні проникати у важкодоступні місця, але після десятої команди таргани перестають реагувати. Тож із них поки що — дуже посередні помічники.