За словами глави МЗС України Сибіги, Київ віддає перевагу тому, щоб зустріч лідерів України та РФ відбулася за участі посередників. Україна вважає особливо бажаним залучення президента США Трампа та Європейського Союзу. Україна активно готується до можливої зустрічі президентів України та Росії Володимира Зеленського і Володимира Путіна, заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга у п’ятницю, 23 травня.
За його словами, Київ розглядає можливість розширеного формату переговорів із залученням міжнародних посередників. «Ми допускаємо, що ця зустріч може бути у розширеному форматі. Ми б дуже хотіли, щоб до неї приєднався президент Трамп. І ми завжди наполягаємо, що за столом можливих майбутніх переговорів обов’язково має бути Європа», — сказав він, передає dw.com.
За словами Сибіги, Москва прагне виключити США з процесу врегулювання конфлікту, але Київ вважає участь Вашингтона принципово необхідною.
«Нам потрібна залученість США, ми вітаємо миротворчі зусилля США та президента Трампа», — підкреслив голова української дипломатії. Він також зазначив, що для продовження переговорів у Туреччині не повинно бути жодних попередніх умов: «Там була досягнута чітка домовленість, якщо відкинути всі псевдоісторичні лекції, які лунали з боку російської делегації».
Зустріч у Стамбулі відбулася 16 травня. За даними The Economist, російська делегація висунула вимогу передати Москві контроль над Донецькою, Луганською, Херсонською та Запорізькою областями України, які Росія не може захопити. Джерела видання стверджують, що Мединський при цьому погрожував захопленням ще двох українських регіонів у разі відмови від поступок і заявив про готовність Росії «воювати безкінечно».
Переговори між Україною та Росією
Сибіга нагадав, що в Стамбулі сторони домовилися про обмін військовополоненими, і цей процес вже розпочався. Наступним кроком, за його словами, має стати представлення Росією свого бачення майбутнього перемир’я — аналогічний документ готується і в Києві. Третім пунктом порядку денного, за словами міністра, стане організація особистої зустрічі лідерів двох країн.
Путін 11 травня відхилив заклик України та Євросоюзу до негайного припинення вогню в Україні, запропонувавши натомість відновити переговори в Стамбулі. Зеленський у відповідь заявив про готовність зустрітися з російським президентом, але Путін відмовився і направив замість себе делегацію на чолі зі своїм помічником Володимиром Мединським — представником РФ на переговорах з Україною у 2022 році.
У Кремлі неодноразово заявляли, що особиста зустріч Путіна та Зеленського можлива лише як результат роботи делегацій і за наявності чітких домовленостей.
Водночас Кремль останнім часом знову активно просуває свій наратив про «нелегітимність» президента Зеленського. «Для нас принципово важливо, хто саме з боку України підписуватиме досягнуті угоди», — наголошував прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков. Цю позицію підтримав і глава МЗС Сергій Лавров, нагадавши, що Москва вважає Зеленського «нелегітимним» главою держави.
У Європі вважають, що Путін насправді не прагне укласти мир із Україною. Американська газета The Wall Street Journal повідомила 21 травня, що президент США Дональд Трамп поділяє цю думку. За даними видання, за підсумками телефонної розмови з Володимиром Путіним 19 травня Трамп поінформував європейських лідерів про те, що президент Росії не має наміру закінчувати війну в Україні, оскільки вважає, що він у ній перемагає. Як зазначає WSJ, європейські лідери вперше почули підтвердження своїх припущень із вуст глави Білого дому. При цьому слова Трампа суперечили його власним публічним заявам про те, що Путін нібито щиро прагне миру.