Громадяни Польщі активно відвідують стрільбища та вивчають прийоми рукопашного бою через страх перед Росією, повідомляє Британська телерадіомовна корпорація (BBC). Бажаючих так багато, що цю практику планують поширити на всю країну, повідомляє rtvi.com.
«Зараз небезпечні часи, нам потрібно бути готовими. <…> Ми маємо військову загрозу з боку Росії, і ми готуємося до цього», — розповів журналістам координатор проєкту «Тренування з армією» капітан Адам Сілицький.
Одним із майданчиків, де проводяться такі тренування, є військовий полігон біля міста Вроцлав. BBC пише, що тут жінки й чоловіки різного віку, а також діти «вибудовуються в чергу, чекаючи, коли їм видадуть зброю та навчать стріляти». Окрім стрільби, їх навчають «прийомів рукопашного бою, надання першої допомоги та того, як надягати протигаз».
За словами Сілицького, кількість учасників програми «перевищила допустиму», тому влада Польщі планує її розширити, щоб «кожен дорослий чоловік у країні міг пройти навчання».
Один із поляків розповів BBC, що готовий першим іти в бій, якщо на країну нападуть. За його словами, історія «навчила нас, що ми повинні бути готовими захищати себе самостійно»: «Ми не можемо покладатися ні на кого іншого. Сьогодні альянси існують, а завтра вони можуть розпастися».
Чоловік переконаний, що більшість його співвітчизників «візьмуть до рук зброю» в разі нападу «і будуть готові захищати країну».
Мешканка Польщі на ім’я Агата, яка також прийшла на полігон, зізналася в розмові з журналістами, що її дуже непокоїть політика США після приходу до влади Дональда Трампа.
«Він хоче піти [з Європи]. Саме тому ми почуваємося ще менш захищеними. Якщо ми не будемо готові й Росія нападе, то ми просто станемо її бранцями», — заявила вона.
Подібну позицію висловив постпред Польщі при НАТО, радник президента з питань оборони Томаш Шатковський. Він заявив, що позиція Трампа змусила Варшаву «творчіше підходити до питання» власної безпеки.
«Я вважаю, що США не можуть дозволити собі втратити Польщу, бо це буде сигналом… що на США не можна покладатися. Але нам слід подумати про альтернативні варіанти та розвивати власні спроможності», — сказав Шатковський. Він додав, що якщо Росія розпочне конфлікт із Європою, Польща стане першою на її шляху.
За словами Шатковського, швидке нарощування військової потужності Польщі пов’язане «насамперед із геополітичною ситуацією, але також і з історичним досвідом».
Витрати Польщі на оборону — одні з найвищих у НАТО й становлять майже 5% ВВП. Раніше прем’єр-міністр Дональд Туск заявив, що Польща має намір створити «найсильнішу армію в регіоні».
«Варшава витрачає величезні кошти на закупівлю літаків, кораблів, артилерійських систем і ракет у США, Швеції, Південній Кореї та інших країн», — йдеться в публікації.
У лютому міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що Європа не повинна вважати, що присутність американських військ на континенті «триватиме вічно».
Зараз у Польщі перебувають близько 10 тисяч американських військових. У квітні США оголосили про виведення своїх військ із ключової військової бази в польському місті Жешув.
Найближчими днями Польща має підписати оборонну угоду з Францією, а згодом ще одну — з Великою Британією.
«Це ще один крок Варшави в бік від своїх історично міцних військових зв’язків із Вашингтоном. Також ширяться розмови, що Польща може опинитися під “ядерною парасолькою” французьких військових», — пише BBC.
Зараз в армії Польщі близько 216 тисяч військових. Водночас влада країни заявила про намір збільшити її до 500 тисяч осіб, включаючи резервістів. У такому разі Польща стане другою за чисельністю армією в НАТО після США.
У статті зазначається, що в країні почали зводити бомбосховища, призначені «для захисту від ядерного удару, а також від збройних нападів». Як повідомили в компанії ShelterPro, яка займається такими проєктами, попит на бомбосховища зріс після приходу Трампа до влади.
«Раніше це були лише кілька дзвінків на місяць. Тепер їх десятки щотижня. Найбільше моїх клієнтів бояться Росії. І вони непокояться, що НАТО не прийде на захист Польщі», — розповіли у фірмі.
Водночас опитані BBC польські студенти зізналися, що в разі конфлікту між Польщею та Росією вони б утекли з країни. Один із них заявив, що «не бачить тут нічого, за що варто було б померти».