Проблеми з лізинговими літаками можуть зачепити три десятки малих і середніх авіакомпаній. Російські авіакомпанії побоюються погіршення фінансового стану та відкликання сертифікатів експлуатанта через накопичені борги за лізинг іноземних літаків. З уведенням санкцій у 2022 році багато з них перестали здійснювати лізингові платежі. У 2025 році російський бізнес отримає право списати такі борги за іноземні літаки. Але на ці суми їм буде нарахований податок на прибуток у розмірі 25%, який збільшиться з наступного року.
Після введення санкцій проти РФ у квітні 2022 року президент Володимир Путін підписав указ, що передбачає оплату орендних платежів за кордон у рублях. Для цього в російських банках були відкриті рахунки на ім’я іноземних лізингодавців, і на них перераховувалися кошти. Однак цей спосіб не задовольнив лізингодавців, вони не прийняли платежі через невідповідність умовам договорів. Тому авіакомпанії відмовилися від переказів на такі рахунки, оскільки витрати перевізників не привели б до реального погашення заборгованості.
Переважна більшість російських перевізників накопичують значні лізингові борги на своїх рахунках, і податок у 25% на них при списанні може торкнутися кількох десятків вітчизняних перевізників. Ці авіакомпанії займають 26% внутрішнього ринку авіаперевезень.
Виплата такого податку у 2025 році буде складною, що може призвести до банкрутства низки перевізників, відкликання сертифікатів експлуатанта та перерозподілу парку літаків на користь великих гравців, побоюються учасники ринку.