ГТС

Цього року «Газпром» прокачав європейським клієнтам лише 8,33 млрд кубометрів газу. У річному вимірі експорт газу на колись найбільший ринок збуту впав ще на 47 відсотків. Припинення транзитного контракту через Україну завдало удару по останніх поставках «Газпрому» до країн Європи. У 2025 році російська газова монополія поставила європейським клієнтам лише 8,33 млрд кубометрів газу, повідомило у середу, 2 липня, агентство Reuters на основі щоденної статистики «Турецького потоку» — останнього чинного трубопроводу для постачання російського газу до Європи, передає dw.com.

У порівнянні з аналогічним періодом минулого року (15,5 млрд кубів), експорт «Газпрому» на колись ключовий ринок збуту обвалився ще на 47%. За підсумками року він навряд чи перевищить 16 млрд кубометрів — максимальну пропускну здатність європейської гілки «Турецького потоку».

Так мало газу до Європи Росія не експортувала з початку 1970-х років. У 1975 році було поставлено 19,3 млрд кубометрів, а в 1980-му — вже 54,8 млрд після угоди «газ в обмін на труби» та підписання великого контракту з Німеччиною. Перед початком війни з Україною експорт трубопровідного газу до Європи сягав 200 млрд кубометрів, а зараз зменшився у 12 разів.

Reuters зазначає, що подіти надлишковий газ «Газпрому» фактично нікуди. Газопровід «Сила Сибіру» до Китаю, запущений у 2019 році, компенсує лише п’яту частину втрачених обсягів, а багаторічні переговори щодо нової труби так нічим і не завершилися. Провалився й проєкт газового хабу в Туреччині, який Кремль анонсував у 2022 році з розрахунком створити нову європейську газову біржу й переформатувати місцевий ринок.

Минулого року видобуток «Газпрому» становив 416,19 млрд кубометрів, з яких 355,23 млрд вдалося реалізувати на внутрішньому та зовнішньому ринках. У результаті компанія залишилася з близько 60 млрд кубів нереалізованого газу — це обсяг, співставний із річним видобутком деяких газовидобувних країн (наприклад, 55 млрд кубометрів в ОАЕ) і утричі більший за річне споживання Польщі (20 млрд кубів).