Роми

В Румунії буде відкрито Національний музей історії та культури ромів, а також історія ромської громади буде вивчатися в школах. Про це повідомив прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку під час виступу на конгресі Асоціації партії ромів “Про-Європа“.

“Особисто я підтримав ініціативу створення Національного музею історії та культури ромів Румунії, що є історичним моментом для ромської громади”, – сказав він. – Також ромська мова вже викладається в школах, і незабаром буде впроваджено факультативний предмет, присвячений історії ромів”.

На конгресі Асоціації партії ромів “Про-Європа“, що проходить в Бухаресті, бере участь понад 4 000 делегатів із понад 400 громад Румунії. Головною темою форуму є новий політичний проєкт асоціації “Роми для Румунії“.

“Протягом своєї історії протягом сотень років ми пережили страшне рабство, – говориться у маніфесті, розміщеному на веб-сайті асоціації перед конгресом. – Нас депортували в той час, коли наші брати, батьки і дядьки воювали на фронті під час Другої світової війни. Незважаючи на це пригнічення і дискримінацію, ми залишилися відданими громадянами цієї країни”.

“Навіть як румунські громадяни, нас продовжують сприймати як іноземців в нашій власній країні”, – підкреслюється в документі. – Нас розглядають як чорних овець суспільства та обвинувачують у всіх лихах, не враховуючи внесок, який ромський народ вніс в історію, культуру та прогрес Румунії”.

Роми в Румунії

Роми – одна з найбільших національностей Румунії за чисельністю. За результатами перепису 2011 року, в Румунії налічується 621 500 осіб ромської національності. За соціологічними дослідженнями ця кількість становить від 1,5 млн до 2 млн осіб, оскільки багато ромів відмовляються визнавати свою національність, боячись дискримінації.

Як вказано в монографії Віорела Акима “Роми в історії Румунії“, цей народ з’явився на території країни в другій половині XIV століття. Протягом чотирьох з половиною століть вони були кріпаками. Юридичне визволяння в середині XIX століття не супроводжувалося соціальною емансипацією, і цигани залишилися на периферії румунського суспільства.

Під час Другої світової війни роми, разом із євреями, стали жертвами політики геноциду. Близько 11 000 ромів загинули в концтаборах, організованих режимом Антонеску, та близько 20 000 були депортовані в Молдову. З них, за даними звіту міжнародної комісії з вивчення Голокосту в Румунії, приблизно половина загинула від голоду та тифу.