WHR: спільні трапези з близькими значно підвищують рівень щастя
Спільні прийоми їжі — це не просто спосіб втамувати голод, а й важливий елемент соціальної взаємодії, який безпосередньо впливає на рівень щастя. До такого висновку дійшли автори проєкту World Happiness Report (WHR) 2025, що щороку складають звіт про найщасливіші країни світу. Відкриття опубліковане на офіційному сайті WHR.
Спільні трапези мають глибоке коріння в культурах по всьому світу. Наприклад, слово «companion» (компаньйон) походить від латинського «cum pānis» — буквально «із хлібом». А китайський термін «伙伴» (товариш) дослівно означає «товариш по вогню», відсилаючи до традиції спільного прийому їжі біля вогнища.
Згідно з дослідженням, країни, де люди частіше їдять разом, демонструють вищий рівень добробуту. Наприклад, у Латинській Америці мешканці спільно проводять близько двох третин своїх прийомів їжі, а в Парагваї, Еквадорі та Колумбії в середньому припадає понад десять спільних трапез на тиждень.
Водночас у країнах Південної та Східної Азії, таких як Індія, Японія та Південна Корея, люди розділяють менше ніж один прийом їжі з трьох.
Зв’язок між спільним харчуванням і щастям спостерігається майже у всіх регіонах, проте його сила варіюється. Наприклад, у Північній Америці, Австралії та Новій Зеландії перехід від щоденного самотнього прийому їжі до спільних трапез (вісім і більше разів на тиждень) дає ефект, порівнянний із подвоєнням доходу. У Латинській Америці та Африці цей ефект слабший, а в Південно-Східній Азії майже відсутній.
Спільні трапези є індикатором соціальної згуртованості — ключового фактора добробуту. На відміну від суб’єктивних відчуттів, частота спільних прийомів їжі надає конкретні дані для аналізу. Навіть з урахуванням таких факторів, як вік, дохід і сімейний стан, зв’язок між спільним харчуванням і рівнем щастя залишається значущим.