Європейський союз зі зміни клімату Copernicus та Всесвітня метеорологічна організація визнали минулий липень 2023 року найспекотнішим на планеті за всю історію спостережень.
Середня температура липня по планеті виявилася рівною 16,95 градуса Цельсія, трохи менше +17, що, здається, не дуже спекотно для людини, але – величезне перегрівання для всього людства. На третину градуса був подоланий попередній рекорд за 2019 рік.
Цей липень був на 1,5 градуса тепліший, ніж в доіндустріальні часи (до 1850 року), і на 0,7 градуса тепліший, ніж в середньому в липні з 1991 по 2020 рік. Світовий океан прогрівся на пів градуса в порівнянні з попередніми 30 роками, а Північний Атлантичний океан нагрівся на 1,05 градуса. Антарктида встановила рекордно низький рівень морського льоду – на 15% нижче середнього рівня для цього часу року.
“Ці цифри несуть жахливі наслідки як для людей, так і для планети, яка піддається все частішим та інтенсивнішим екстремальним явищам”, – вважає заступник директора Copernicus Саманта Берджесс.
Хвилі навальної спеки прошарували липень по південно-західній частині США, Мексиці, Європі та Азії. Основну причину вчені бачать в наслідках життєдіяльності людини, в спалюванні вугілля, нафти та природного газу.
Вчений з Потсдамського інституту кліматичних досліджень в Німеччині Стефан Рамсторф стверджує, що, якщо подивитися углиб століть, то і там ми не знайдемо такого спекотного липня. Дослідження річкових кілець дерев та інші показники сигналізують нам, що зараз ми переживаємо найспекотніші часи за 10 000 років. А якщо врахувати, що перед цим був льодовиковий період, то тепловий рекорд можна розширити аж до 120 000 років. Але найбільш зворушливим у цій звістці є те, що, швидше за все, рекорд зі спекою за липень 2023 року довго не протримається, і наша планета продовжить нагріватися.