Слонова нога у Чорнобилі

Переворот у вивченні “Слонової ноги” став можливим лише через кілька років. Цей об’єкт, що виник під Чорнобильською АЕС поблизу Прип’яті під час ядерної катастрофи, був настільки радіоактивним, що кілька секунд перебування поруч із ним викликали б у людини лихоманку та нудоту.

Залишки коріуму та інших матеріалів утворили таку тверду масу, що зразки намагалися відколоти за допомогою автоматів Калашникова, як пише IFLScience. Розташована під четвертим реактором Чорнобильської АЕС “Слонова ногабула утворена після вибуху цього реактора 26 квітня 1986 року, який став однією з найстрашніших атомних катастроф в історії Європи. Видання пояснює, що, під час вибуху ядерні паливні стрижні перетворилися на розпечену суспензію завдяки величезній кількості тепла. Цей “коктейль” із металу, піску та урану остигає і стає твердим матеріалом, відомим як паливовмісні матеріали.

Незадовго після аварії “Слонова нога” випромінювала близько 10 000 рентген іонізуючого випромінювання на годину — смертель чи не для будь-якої живої істоти. Лише 500 рентгенів за 5 годин могли б призвести до неминучої смерті. Щасливий випадок полягає в тому, що з часом “Слонова нога” стала значно менш небезпечною, що дозволило вченим-фотографам і дослідникам повернутись до неї.

Знімок “Слонової ноги” став знаменитим у 1996 році завдяки казахстанському експерту Артуру Корнєєву. Він працював з координаторами з видобутку палива та вимірювання радіації під час свого перебування на Чорнобильській АЕС. “Ми були першопрохідцями, завжди наперед”, — зазначив він в інтерв’ю The New York Times.

За чутками, через кілька років після візиту в Чорнобиль у 2022 році він помер від проблем зі здоров’ям, що виникли після експозиції. Найбільша проблема для вчених полягала в труднощах витягування зразків “Слонової ноги“. Щільність матеріалу була настільки великою, що для збору зразка використовували автомат Калашникова. доктор Борис Бураков з інституту Хлопіна підтвердив цю інформацію. Але з часом застигла маса, подібна до піску, стала менш щільною й дослідникам стало легше отримувати зразки.

Чорнобильська катастрофа мала й інші важливі наслідки, зокрема, науковці виявили мікроскопічних черв’яків, які не ушкоджені радіацією, і ці істоти змогли вижити навіть у зоні відчуження. Додатково, після нещодавнього обстрілу російським мінометами в Чорнобилі загинув червонокнижний кінь — єдиний представник даного виду в дикій природі в зоні відчуження