Громадяни України, які досягли 18 років, мають право претендувати на безкоштовну земельну ділянку. Максимальна площа, що передбачена, становить 2,5 га. Хоча під час повномасштабного вторгнення дію закону призупинили, його не скасували.
Документ передбачає виділення різної площі землі під різні потреби. Із державного або комунального земельного фонду українці можуть отримати ділянки:
- 2,0 га – для ведення особистого селянського господарства;
- 0,12 га – для ведення садівництва;
- 0,25 га у селах, 0,15 га в селищах, 0,10 га в містах – для будівництва й обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд;
- 0,10 га – для індивідуального дачного будівництва;
- 0,01 га – для будівництва індивідуальних гаражів.
Закон дозволяє кожному громадянину отримати не одну ділянку, а кожну із зазначених у списку. Таким чином, теоретично, кожен громадянин може отримати п’ять ділянок землі різного цільового призначення.
Максимальна загальна площа таких наділів може становити 2,48 га.
Проте експерти земельного ринку сумніваються щодо відновлення дії закону після війни, оскільки фактично це буде єдиний ліквідний товар.
Якщо врахувати всіх громадян віком від 18 років, які ще ніколи не зверталися за земельною ділянкою, вільних ділянок, які не приватизовані на сьогодні, на всіх не вистачить.
Варто зауважити, що і до повномасштабного вторгнення закон працював дуже складно. Особа, яка мала намір отримати ділянку, повинна була пройти десятки бюрократичних кіл і витратити багато нервів і часу, іноді навіть не один рік. Попри те, що землю виділяли безоплатно, за різні землевпорядні процедури українцям доводилося платити з власної кишені.