Залужний

На Заході вважають, що просте переозброєння армії новою технікою вирішить усі проблеми. Країни НАТО уникають переосмислення своїх військових доктрин і просто переобладнують свої армії сучаснішою зброєю, чого, однак, недостатньо, щоб бути справді готовими до наступної війни. Таку думку в інтерв’ю «Лівому берегу» висловив колишній головнокомандувач ЗСУ, а нині посол України у Великій Британії Валерій Залужний, передає unian.net.

«У країнах НАТО вважають, що це переозброєння буде чарівною паличкою, яка їх виручить будь-якої миті. А я кажу: ні. Тому що нове озброєння тягне за собою нову тактику застосування, нові форми та способи використання, що, своєю чергою, вимагає нових структур, у яких це озброєння застосовується, а отже — потребу в новій доктрині. Як наслідок — потреба в новій системі підготовки, новому фінансуванні. І для будь-якої країни НАТО — це щонайменше п’ять років», — сказав Залужний.

Водночас він зазначив, що зараз у НАТО є затверджена доктрина застосування, розвитку, політики розвитку тощо, але вона зовсім не відповідає тим новим технологіям, які вже є на полі бою.

«П’ять років — це якщо вони сьогодні приєднаються до процесу. Але я спостерігаю вже щонайменше півтора року, як це “сьогодні” у них мало б настати, але воно ще не настало… Між заявами політичних лідерів і наслідками якихось практичних дій у системі оборони, на жаль, велика прірва. Тому що їхня національна оборона будується на можливостях колективної безпеки і власної участі в цій колективній безпеці», — наголосив Залужний.

За його словами, наявність в України досвіду сучасної війни й новітніх потужних технологій — це додаткове навантаження для країни у відносинах з державами Альянсу.

«Нам треба допомогти країнам НАТО все це опанувати, побудувати ефективні платформи. І до цього вже слід залучати їхню систему підготовки, щоб вони вже бачили, як це озброєння змінює ландшафт бойових дій, змінює тактику», — пояснив Залужний.

Він зазначив, що на сьогодні НАТО залишається єдиним орієнтиром для України, бо це, передусім, найпотужніший силовий блок.

«Але Альянсу потрібне переосмислення, перебудова. І, найімовірніше, якщо його потрібно зберігати, то слід відкинути всі ці політичні амбіції і насамперед подумати про безпеку, а отже — про Україну. А вже потім думати, на основі чого формувати це велике об’єднання з безпеки, яке й так буде сформоване. Тому що інша сторона — вона сформує його досить швидко й уже сформувала де-факто, залишилося — де-юре. А для того, щоб сформулювати його ідею, потрібно всього-на-всього зупинити війну, щоб розібратися, хто кому що винен і що робити далі», — прокоментував Залужний.