контрацептив на долоні

Європа стає осередком інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Про це повідомляє останній щорічний звіт Європейського центру профілактики та контролю захворювань (ECDC). У 2023 році кількість випадків сифілісу та гонореї різко зросла, тоді як хламідіоз залишається найпоширенішою ІПСШ, а резистентна до антибіотиків гонорея становить нову загрозу, передає euronews.com.

У 2023 році у країнах Європейського Союзу, Ісландії, Ліхтенштейні та Норвегії зареєстровано близько 100 000 випадків гонореї. Це на 31% більше, ніж рік тому, і понад на 300% більше, ніж у 2014 році, повідомляється у звіті.

Також збільшилася кількість випадків сифілісу. У 2023 році зареєстровано понад 40 000 випадків цього захворювання, що на 13% більше, ніж у 2022 році, і у два рази більше, ніж у 2014 році.

Якщо гонорею не лікувати, вона може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям, включаючи безпліддя та запальні захворювання органів малого таза. Сифіліс, якщо його не лікувати, може призвести до довготривалих ускладнень із боку серця та нервової системи, зазначає ECDC. Захворювання може передаватися від вагітної жінки до дитини.

Хоча зростання кількості випадків хламідіозу, здається, вирівнялося, він залишається найпоширенішою бактеріальною ІПСШ у Європі: у 2023 році зареєстровано понад 230 000 випадків, що на 13% більше, ніж у 2014 році.

Чому спостерігається зростання кількості інфекцій, що передаються статевим шляхом?

За даними ECDC, існує кілька можливих причин. Серед них – збільшення кількості аналізів, які здають представники певних груп населення, а також менше використання презервативів і більша кількість сексуальних партнерів.

Агентство заявило, що отримані дані підкреслюють нагальну необхідність підвищення обізнаності населення щодо профілактики, тестування та лікування ІПСШ для вирішення цієї зростаючої проблеми громадського здоров’я.

Чиновники також попередили про ризик виникнення стійкості до протимікробних препаратів (AMR) – коли бактерії або інші патогени розвиваються до такої міри, що антибіотики вже не можуть ефективно їх лікувати. Раніше агентство попереджало, що гонорею стає все важче лікувати антибіотиками.

«Поява лікарсько-стійких штамів загрожує ефективності існуючих методів лікування, тому надзвичайно важливо приділяти особливу увагу профілактиці та заохочувати відповідальне використання антибіотиків», – йдеться в повідомленні ECDC.

Агентство відзначає, що зусиль із боротьби з ІПСШ виявилося недостатньо для стримування їх поширення, особливо серед молоді.

За даними звіту, у 2023 році жінки у віці до 20 років мали найвищі показники захворюваності на хламідіоз та гонорею, хоча випадки гонореї різко зросли серед усіх вікових груп.

Водночас серед чоловіків у віці від 25 до 34 років спостерігався найвищий рівень захворюваності сифілісом. Більшість випадків сифілісу було зареєстровано серед геїв і бісексуальних чоловіків, проте у 2023 році цей показник також збільшився серед жінок усіх вікових груп.

Агентство закликає регулярно використовувати презервативи та «відкрито й чесно спілкуватися» з сексуальними партнерами. Сексуально активні особи, зазначають експерти, повинні регулярно проходити тестування на ІПСШ, оскільки в інфікованих не завжди спостерігаються симптоми.

«Раннє виявлення та лікування необхідні для запобігання подальшій передачі інфекції та можливих ускладнень», – зазначається в повідомленні ECDC.