зруйнований храм

Рада Європи в Страсбурзі назвала знищення культурної спадщини в Україні під час війни РФ порушенням міжнародного гуманітарного права. Конгрес місцевих і регіональних влад у вівторок, 15 жовтня, прийняв декларацію про руйнування культурної спадщини в Україні, повідомили в Раді Європи, передає dw.com.

Конгрес знову засудив війну та підтвердив “непохитну прихильність незалежності, суверенітету і територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів”.

У конгресі зазначили, що з початку повномасштабного вторгнення РФ було пошкоджено або зруйновано понад тисячу культурних об’єктів. Автори декларації висловили впевненість, що “атаки на культурні об’єкти та їхнє пограбування” є частиною систематичної політики, спрямованої на знищення історичної та культурної самобутності України, що, на їхню думку, “відповідає геноцидним намірам”.

“РФ має виплатити компенсацію за завдану шкоду”

У декларації наголошується, що РФ має виплатити компенсацію за завдану шкоду, а українські місцеві та регіональні влади повинні сприяти роботі щодо складання реєстру збитків і подачі вимог у цьому форматі.

До Ради Європи входять 46 країн, Росія була виключена з неї через війну проти України.

У Гаазі 2 квітня відкрили процес подачі заявок про завдані російськими військами матеріальні збитки в Україні. Спеціально створений для цього міжнародний реєстр — це перший крок до отримання компенсації та відновлення України.

На початковому етапі зареєструвати збитки в міжнародному реєстрі можуть українці, чиє житло було знищене внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Це перша з 44 категорій, передбачених реєстром, повідомив його виконавчий директор Маркіян Ключковський на конференції в Гаазі з питань відновлення правосуддя в Україні. Інші категорії постраждалих громадян мають отримати можливість подати заявку до кінця 2024 року, зазначив він.