балістична ракета

Під час засідання Ставки Верховного Головнокомандувача Президент України Володимир Зеленський доручив прискорити реалізацію проєкту зі створення української балістичної ракети.

Про це він повідомив у своєму вечірньому зверненні.

«Коротко про головне — провів засідання Ставки. Розглянули питання забезпечення та укомплектування наших бригад і підрозділів. Окремо та дуже детально — українська ракетна програма, наші розробки та виробництво. Завдання — максимально пришвидшити створення нашої балістики», — зазначив Президент.

Він наголосив, що війна має бути відчутною там, де вона зародилась, а дальнобійні ракети — це важлива складова безпеки України. Ще до початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року держава інвестувала сотні мільйонів гривень у ракетобудування. Зокрема, йшлося про фінансування створення власного оперативно-тактичного ракетного комплексу, відомого під назвами «Сапсан» або «Грім-2».

Цей комплекс передбачав розробку двох типів ракет: одна — з дальністю 500 км і діаметром 900 мм для української армії, інша — з дальністю до 280 км і діаметром 600 мм для можливого експорту.

У липні 2024 року Президент повідомив, що Україна наближається до практичного використання вітчизняних балістичних ракет, а в серпні Кабмін виділив додаткове фінансування на розвиток цієї програми.

Вже 27 серпня 2024 року Зеленський офіційно підтвердив успішні випробування першої української балістичної ракети.

Хоча технічні характеристики залишаються засекреченими, найімовірніше, йдеться про продовження розробок у межах проєкту «Сапсан/Грім-2». У квітні 2025 року міністр стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін заявив, що вже налагоджено серійне виробництво як балістичних ракет, так і модифікованої версії «Нептуна» з розширеною дальністю.