Перед смертю люди, як правило, вимовляють певні фрази, про що розповів лауреат Пулітцерівської премії, письменник та онколог Сіддхартха Мукхерджі. Він зазначив, що майже кожна людина, яку він зустрічав у цей переломний момент, прагнула висловити одну з чотирьох наступних фраз:
- «Я хочу сказати тобі, що люблю тебе».
- «Я хочу сказати тобі, що прощаю тебе».
- «Ти скажеш мені, що любиш мене?».
- «Ти мене прощаєш?».
За його словами, люди, які відчувають наближення смерті, часто використовують одну з цих фраз або її варіації для того, щоб висловити вдячність або виправити минулі помилки. Протягом багатьох років вони могли приховувати образи, носити в собі почуття провини або ображатися, не бажаючи говорити про це через страх бути вразливими. Але коли настає момент смерті, все змінюється: ці останні миті наповнюються словами любові та прощення.
Мукхерджі вважає, що молодь повинна приділяти особливу увагу таким словам і прислухатися до них, адже зараз любов і прощення стали сприйматися як банальні кліше, над якими люди навіть сміються. Проте, жити з тим, що ви когось ображали або зберігали в собі почуття провини, може бути важко, і рано чи пізно це усвідомлення стає очевидним, як свідчать слова, які люди вимовляють перед смертю. Тому краще зробити це завчасно.
Психолог Річард Коуден радить:
- Визнати свої помилки і взяти на себе відповідальність.
- Дозволити собі відчути негативні емоції, такі як угризення совісті та провину.
- Щиро попросити вибачення та спробувати загладити свою провину.
- Осмислити цей досвід і рухатися далі.
«Незручно визнавати, що ви зробили щось неправильно, природно захищати свою самооцінку, заперечуючи те, що сталося, або виправдовуючи свою поведінку. Але таке усвідомлення може звільнити вас від минулих помилок і допомогти жити повноцінніше тут і зараз. Ви можете здивуватися, наскільки краще ви почуваєтеся після того, як пройдете через процес самопрощення», — наголосив Коуден.
Рекомендується, щоб ви постійно просили вибачення за свої помилки і висловлювали вдячність оточуючим у найпростіший спосіб — подаруйте мамі квіти, сходьте на вечерю з друзями, обійміть кохану людину або просто скажіть: «Я тебе люблю» чи «Я тебе ціную». Використовуйте слова «любов» і «прощення» не як порожні кліше, а наповнюйте їх справжнім змістом, роблячи це по-своєму.