Повідомляється, що уряд Швеції розглядає можливість постачання українцям винищувачів “Gripen ” власного виробництва на допомогу у боротьбі з Росією.
І хоча вступ Скандинавської країни до НАТО все ще залежить від думки Угорщини та Туреччини (інші члени альянсу не проти її членства в альянсі), шведські ВПС вже навчають українських пілотів пілотуванню своїх літаків.
У серпні під час прес-конференції після зустрічі зі шведським прем’єр-міністром Ульфом Крістерссоном президент України Володимир Зеленський назвав Gripen “гордістю Швеції”, додавши: “Я твердо впевнений, що Gripen може зробити нашу свободу набагато більш захищеною”.
Після численних спроб переконати США надати дозвіл на передачу F-16 своїм європейським союзникам можливість постачання Gripen виглядає особливо привабливою для Збройних сил України, які вже четвертий місяць ведуть контрнаступ на позиції російських військ на південному сході країни.
Десятиліттями Швеція строго дотримувалася принципу військового нейтралітету. Хоча ще в часи холодної війни країна стурбовано спостерігала за своїми кордонами через дії СРСР у Балтійському регіоні і тому створила потужний оборонний потенціал. Це зробило північну країну великим експортером військової техніки.
І Gripen – один з найбільш загрозливих продуктів Швеції. Виготовляються аерокосмічним гігантом Saab AB багатоцільовий винищувач Gripen має певні переваги перед F-16. Військові експерти вважають, що цей літак особливо підходить для боротьби в небі над Україною.
По-перше, він був розроблений з урахуванням особливостей противника. Як пояснює британський оборонний аналітичний центр RUSI, винищувач “чітко призначений для протидії російським ПЗК (протизенітними ракетними комплексами) і швидким реактивним літакам, які перебувають на озброєнні ЗС РФ, оскільки він летить низько і має систему електронної протидії”. Ще однією важливою перевагою є те, що “він легко обслуговується і може експлуатуватися з мобільних баз, розташованих на транспортних засобах”.
Крім того, Gripen здатний злітати та сідати на пошкоджених злітно-посадкових смугах і навіть звичайних дорогах. Йому не обов’язково кожного разу повертатися на добре обладнану авіабазу для обслуговування: це може здійснювати невеликий наземний екіпаж.
Фактично він спеціально розроблений для швидкого запуску розосередженими силами у важких умовах.
Це може мати велике значення для ЗСУ, чиї навіть далекі від фронту позиції постійно піддаються потужним обстрілам російської артилерії. І хоча США дали дозвіл деяким європейським країнам на передачу F-16, перспектива того, що інший постачальник може запропонувати Україні більш універсальний літак, є дуже привабливою.
Важливо також те, що поставки Gripen можуть визначити абсолютно інший тон дискусіям, які ведуться щодо ситуації на фронті світовою громадськістю і ЗМІ.
Цього літа в ряді європейських і американських видань з’явилися матеріали, в яких неназвані посадовці з заходу, зокрема з США, висловлювали свою турботу тим, що контрнаступ України досі не переміг хід війни проти Росії.
Київ намагається відкинути ці заяви з усіх сил, прямо вказуючи на те, яке озброєння потрібно українській армії від Заходу. Крім того, військове керівництво країни голосно і в повітрі розповідає про свої успіхи на полі бою. Наприклад, недавні удари керованими ракетами по російському кораблю і підводному човну в порту Севастополя.
Хваляючись тим, що обидва судна, ймовірно, зазнали пошкоджень і не підлягають відновленню, українські військові підтвердили, що атака була виконана британським ракетним комплексом Storm Shadow.
Отже, Київ проводить пряму лінію між військовою допомогою від Заходу і своїми успіхами в військових діях. Отримання одного з кращих винищувачів у світі від країни, яка вступає до НАТО, саме зараз у результаті війни, без сумніву, підсилить уявлення про те, що Україна твердо покладається на підтримку Заходу, незалежно від складних умов реальності на місцях.