В афганській провінції Гільменд шестирічну дівчинку видали заміж за 45-річного чоловіка, що викликало хвилю обурення після того, як фото з весільної церемонії розлетілися в соцмережах. Весілля відбулося в районі Марджах, і, за повідомленнями місцевих ЗМІ, батько віддав дитину за гроші. У “чоловіка” вже були дві дружини.
Перед тим як дівчинку мали передати новому “чоловіку”, у ситуацію втрутилися представники талібів. Чоловіка ненадовго затримали, але звинувачень не висунули. Йому лише наказали “дочекатися, поки дівчинці виповниться дев’ять років”, перш ніж забирати її додому.
Знімки з церемонії, де поряд із маленькою дитиною стоїть дорослий чоловік, викликали обурення в інтернеті та серед правозахисників. Вони зазначають, що цей випадок є ще одним підтвердженням зростання числа дитячих шлюбів у південному Афганістані — зокрема у провінціях Гільменд, Кандагар і Забул, де таліби мають значний вплив.
Правозахисники наголошують: через відсутність чіткого законодавства, слабкий контроль та поблажливість влади створюються сприятливі умови для таких порушень. Деякі організації назвали цей інцидент частиною загального гуманітарного лиха, яке охоплює дівчат по всій країні.
Нагадаємо, згідно зі звітом ООН, уряд Талібану обмежує права жінок — зокрема щодо роботи, пересування та доступу до медичних послуг — якщо вони не мають чоловіка або опікуна.
У звіті місії ООН в Афганістані, що охоплює період із жовтня по грудень 2023 року, зазначено, що таліби жорстко обмежують права незаміжніх жінок. Наприклад, вони закликають медпрацівниць виходити заміж, інакше працювати їм буде заборонено.
Також повідомляється, що жінок, які постраждали від насильства, можуть відправити до в’язниці — нібито “з метою захисту”.
Раніше повідомлялось, що Канада, Австралія, Німеччина та Нідерланди мають намір подати позов до Міжнародного суду ООН проти Талібану через системну дискримінацію жінок.
Довідка. Талібан захопив владу в Афганістані у серпні 2021 року після виведення військ США. Відтоді вони запровадили численні обмеження прав жінок та дівчат, пояснюючи це “турботою про їхню безпеку”.
Крім того, таліби почали вводити обмеження і для чоловіків — заборонили пропускати молитви в мечетях, зобов’язали носити бороди.
Також вони:
- планують розгорнути централізовану мережу відеоспостереження по країні;
- заборонили політичні партії, заявивши, що вони суперечать нормам шаріату;
- заборонили жінкам відвідувати національний парк Банд-е-Амір;
- закрили всі салони краси для жінок.
Окрім того, в умовах посухи в країнах Південної Африки зростає кількість випадків примусових шлюбів дівчат і жінок.