готель у Болгарії

У 2025 році до 70% туристичних об’єктів у Болгарії відчувають гостру нестачу працівників. Проблема стає дедалі серйознішою на тлі посилення демографічного спаду та трудової міграції, що ставить під загрозу стійкість туристичної галузі — однієї з ключових для болгарської економіки, повідомляє rupor.md.

Голова Болгарської асоціації готелів Веселін Данев пояснює це демографічним провалом. За його словами, у країні спостерігається різке скорочення кількості молодих людей, здатних працювати в сфері послуг:

«Демографічна ситуація, яку ми маємо в Болгарії, така, що відбувається серйозний спад серед наймолодших людей в усій економіці. Це покоління, народжене під час кризи у Відині. Як покоління, вони значно менші за чисельністю, ніж усі інші навколо них».

За даними Національного статистичного інституту, з 2019 року кількість зайнятих у Болгарії скоротилася на 10%.

Крім того, Данев критикує відсутність аналізу наслідків вступу Болгарії до Шенгенської зони в контексті трудової міграції. Після скасування обмежень багато працівників із третіх країн виїхали, залишивши готелі та ресторани без персоналу.

«Наша недофінансована пенсійна система не має шансів на виживання без розумного підходу до міграції», — наголосив він.

На його думку, необхідно створити стимули для повернення болгар, які працюють за кордоном:

«У нас у Західній Європі є потужна діаспора, яка може повернутися, якщо створити належні умови. Це приклад Ірландії», — додав Данев, акцентуючи увагу на важливості тимчасових робочих віз строком понад три місяці.

Він розповів, що в його готельному бізнесі наразі працюють працівники з дев’яти країн, однак оформлення документів займає від трьох до восьми місяців — неприйнятний строк для галузі, що залежить від сезонної зайнятості. При цьому рівень заробітної плати в його готелях, орієнтованих на міжнародний ринок, перевищує середні показники по галузі й, за словами Данева, «є абсолютно конкурентоспроможним у загальноєвропейському масштабі».

Втім, серйозним бар’єром залишається податкова система:

«Ніде в Середземномор’ї немає такого високого податкового навантаження для найнижче оплачуваних працівників — сезонного персоналу. Всюди більшість податків, які вони сплачують, повертається, якщо вони працюють сезонно, оскільки входить до неоподатковуваного мінімуму. У Болгарії цього немає», — зазначив він.

На завершення Данев заявив, що Болгарія стоїть перед вибором:

«Необхідно обговорити, чи хочемо ми розвивати туризм як серйозну частину нашої економіки, чи дозволимо йому виживати, як це було дотепер».
Він додав, що протягом багатьох років представники галузі пропонують владі конкретні заходи, однак системної реакції так і не було.