Перемогу чинного президента США на виборах можна пояснити багатьма політичними причинами. Але ключову роль відіграла його поведінка за кілька тижнів до дня голосування, з’ясували американські науковці. Психологи з Пенсильванського університету (США) впевнені, що результат президентських виборів 2024 року можна було передбачити заздалегідь, проаналізувавши публічні виступи кандидатів. На їхню думку, найважливішим було те, як претенденти на пост президента країни розповідали виборцям про проблеми: чи вважали їх тимчасовими або нездоланними, поодинокими чи поширеними; наскільки оптимістично бачили ситуацію Камала Гарріс і Дональд Трамп.
Дослідницька група проаналізувала стенограми висловлювань кандидатів на трьох етапах: під час висування на пост президента, на дебатах 10 вересня та ще 24 виступах і інтерв’ю (по 12 від кожного) з середини вересня до 27 жовтня 2024 року. Контент-аналіз текстів показав: обидва кандидати згадували про негативні події та труднощі загалом 1389 разів. Цікаво, що за цим показником Трамп випередив Гарріс у чотири рази.
Науковці застосували спеціальний метод контент-аналізу, який використовують у психології для оцінки стилю пояснення складних ситуацій. Вони виокремили відповідні фрагменти текстів і оцінили кожен за двома параметрами: стабільність (наскільки тривалою виглядає проблема) і глобальність (чи здається вона поширеною). Пояснення невдач як одиничного й короткочасного провалу в політиці вважалося оптимістичним, а твердження про наявність глибокої кризи — песимістичним.
Найвражаючим результатом дослідження, за словами авторів, стало зростання оптимізму Дональда Трампа — воно досягло піку в останні тижні перед виборами. Його висловлювання стосувалися вже не глобальних і постійних проблем, а тих, що здавалися тимчасовими та такими, що піддаються вирішенню.
Таке поєднання акценту на зрозумілих нагальних завданнях і надії, можливо, зробило його привабливішим, викликавши занепокоєння виборців, але водночас запевнивши їх, що Трамп має рішення — припустили психологи.
Щоб переконатися, що результати не залежать від інших характеристик мовлення, команда дослідників використала поширений інструмент лінгвістичного аналізу LIWC-22 для оцінки емоційного тону висловлювань.
Результати дослідження підкреслюють важливість того, як саме політики говорять про проблеми. Вони також спростовують поширене уявлення про те, що концентрація на негативних аспектах дійсності шкодить кандидату.