Запропоноване Єврокомісією та авіаційним сектором оновлення європейських правил може залишити без компенсації 85% пасажирів, вважають асоціації із захисту прав споживачів. Європейські авіапасажири можуть зіткнутися з новими труднощами при отриманні компенсації у разі затримки або скасування рейсу, передає euronews.com.
Наразі Європейський Союз переглядає чинні правила, ухвалені ще у 2004 році. Згідно з ними, пасажири мають право на компенсацію у разі затримки рейсу на 3 години і більше, причому сума компенсації варіюється від 250 до 600 євро. Однак нинішні переговори в Брюсселі можуть призвести до звуження прав споживачів, попереджають громадські організації.
Зокрема, Єврокомісія запропонувала змінити мінімальний час затримки, необхідний для отримання компенсації. Замість фіксованих трьох годин ця норма може бути збільшена до п’яти, дев’яти або навіть дванадцяти годин залежно від відстані польоту.
«Таким чином, якщо будуть ухвалені нинішні пропозиції, 85% споживачів втратять право на компенсацію. Це величезний крок назад у порівнянні із законодавством 2004 року», – пояснив Стівен Бергер, представник Європейської асоціації споживачів (BEUC).
Громадянське суспільство та авіакомпанії виступають за оновлення правил, але мають різні погляди на зміни.
Чинна директива поширюється на будь-який рейс, що вилітає з аеропорту ЄС, незалежно від країни походження авіакомпанії, а також на рейси, що прибувають до ЄС, якщо вони виконуються європейськими перевізниками. Водночас вона не діє щодо рейсів у Європу, які виконують авіакомпанії, що не входять до ЄС, а також щодо перельотів за межі Євросоюзу з проміжною зупинкою в Європі.
Постанова охоплює всі країни-члени ЄС, а також Ісландію, Норвегію та Швейцарію.
Компенсація не виплачується у випадках «надзвичайних обставин», до яких належать екстремальні погодні умови, обмеження в управлінні повітряним рухом, страйки, не пов’язані з персоналом авіакомпанії, а також політична нестабільність. BEUC також критикує запропоновані зміни щодо термінів, у межах яких пасажири зможуть відстоювати свої права.