смартфон

Закон визначає обов’язок соцмереж приймати заходи щодо захисту користувачів від нелегального контенту та послуг. Пости, які поширюють ненависть чи дезінформацію, підлягають негайному видаленню. В усіх країнах Європейського союзу з 17 лютого набрав чинності Закон про цифрові послуги (Digital Services Act, DSA), який зобов’язує інтернет-платформи та соціальні мережі вживати заходів для захисту користувачів від нелегального контенту, товарів і послуг. Пости, що пропагандують ненависть, агресію або містять дезінформацію, підлягають негайному видаленню, передає dw.com.

Особлива відповідальність покладена на великі онлайн-платформи, які мають понад 45 млн користувачів в ЄС, такі як Facebook, Amazon і Google. Для дуже великих платформ норми DSA застосовуються вже з 25 серпня 2023 року. Вони перебувають під прямим наглядом Єврокомісії. Користувачі можуть надсилати скарги на дуже великі платформи безпосередньо регуляторові.

Німецький закон про цифрові послуги

У грудні 2023 року уряд Німеччини представив проєкт національного закону про цифрові послуги з метою адаптації національного законодавства до норм DSA. Він повинен набрати чинності в найближчі місяці, після чого попередній німецький Закон про захист прав у соцмережах (Netzwerkdurchsuchungsgesetz, NetzDG) фактично втратить чинність.

Німецька незалежна організація Hate Aid, яка надає консультаційну допомогу людям, які стали жертвами кібербулінгу (травлі в цифровому просторі), висловила незадоволення тим, що впровадження в Німеччині Закону про цифрові послуги від самого початку супроводжується значними затримками. Зокрема, Федеральне агентство з мереж своєчасно не було офіційно визначено як наглядовий орган. Це, ймовірно, станеться лише після завершення відповідної парламентської процедури на початку травня.

Hate Aid відзначили, що це викликає значну невпевненість у користувачів і громадянське суспільство, оскільки наразі відсутні можливості подання скарг на порушення в соцмережах та онлайн-платформах.